• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Mikuláš v Dúbravke nepríde cez okno alebo pod okno

Mikuláš v Dúbravke nepríde cez okno alebo pod okno

Keď nemôžu deti k Mikulášovi, Mikuláš príde k nim.

2.12.2021 (Webnoviny.sk) - V sprievode svojich pomocníkov - starostu mestskej časti Martina Zaťoviča, ktorý si každoročne berie na podobnú mikulášsku jazdu dovolenku, obídu materské školy. Pozdravia, zazvonia zázračným zvonom, odovzdajú mikulášsku nádielku a aspoň na chvíľku vyčarujú sviatočnú atmosféru.

Mestská časť Bratislava-Dúbravka organizuje aj tento rok Mikuláša vo všetkých dvanástich materských školách, ktoré zriaďuje. "Mikuláš pod okno" príde k dúbravským materským školám ráno 6. decembra.

Vianočnú atmosféru prináša do mestskej časti aj sviatočné osvetlenie v uliciach. Svetlá sa zapnú na Mikuláša na živých "vianočných" stromčekoch – pred Domom kultúry Dúbravka a pred miestnym úradom na Žatevnej 2.

Rozsvecovanie dúbravského vianočného stromčeka sa bude dať sledovať aj online 6. decembra o 17.00 na sociálnej sieti Dúbravka-mestská časť Bratislava.

"Chceme aspoň krátkym videom a koledou, ktorá zaznie počas online podujatia, priniesť trošku vianočnej atmosféry," hovorí starosta Dúbravky Martin Zaťovič. "Svetielka aspoň symbolicky predznamenajú blížiace sa sviatky a prinesú hrejivý pocit do domovov Dúbravčanov."

Sviatočné osvetlenie by malo v Dúbravke svietiť do 6. januára 2022.

Jazda dúbravského Mikuláša so svojím pomocníkom 6. decembra 2021:

Materská škola Ušiakova – 8.15 hod.

Materská škola Nejedlého – 8.30 hod.

Materská škola Sekurisova – 8.45 hod.

Materská škola Cabanova – 9.00 hod.

Materská škola Pri kríži – 9.15 hod.

Materská škola Ožvoldíkova – 9.30 hod

Materská škola Fedákova – 9.45hod.

Materská škola Galbavého – 10.00 hod.

Materská škola Švantnerova – 10.15 hod.

Materská škola Bullova - 10.30 hod.

Materská škola Damborského – 10.45 hod.

Materská škola Bazovského – 11.00 hod.

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie