• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Mikas aj napriek rušeniu opatrení proti koronavírusu vyzýva dodržiavať R-O-R a má aj ďalšie odporúčania

Mikas aj napriek rušeniu opatrení proti koronavírusu vyzýva dodržiavať R-O-R a má aj ďalšie odporúčania

Zrušenie plošných obmedzení prevádzok a hromadných podujatí v praxi znamená, že za ochranu zdravia musí prevziať zodpovednosť každý jeden z nás.

Hygienik odporúča dodržiavať R-O-R

Ako sa ďalej uvádza v odporúčaniach hlavného hygienika SR Jána Mikasa na prevenciu a zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, okrem zaočkovania sa proti COVID-19, vrátane posilňujúcej dávky, a povinného nosenia respirátora v rizikových situáciách, sa preto naďalej odporúča priebežne dodržiavať aj vybrané postupy, ktoré boli dlhodobo súčasťou stratégie prevencie šírenia nákazy v každodennom živote.


„Početné opatrenia, ktoré sa nachádzali vo vyhláškach Úradu verejného zdravotníctva SR, už od istého času nie sú povinné. V čase, kedy však stále pretrvávajú vysoké denné prírastky nových prípadov ochorenia, má ich dodržiavanie naďalej význam, a preto ich Úrad verejného zdravotníctva SR zapracoval do odporúčaní hlavného hygienika SR. Zvýšený hygienický štandard je totiž relatívne jednoduchou cestou, ako znižovať riziko nákazy a šírenia ochorenia COVID-19, ako aj iných respiračných infekcií,“ uvádza Mikas.

Dezinfekcia priestorov či pravidelné vetranie

Pre výkon hromadných podujatí v interiéri ako aj v exteriéri sa preto napríklad organizátorovi odporúča v exteriéri vyhradiť priestor hromadného podujatia a vyznačiť jeho vstup a výstup.

Pokiaľ je to možné, navrhuje sa zabezpečiť fixné sedenie alebo státie, zároveň vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hygienické zariadenia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami a pri vstupe mať funkčné dezinfekčné prostriedky. Vhodné je vetranie a dodržiavanie rozostupov, neodporúča sa podávanie rúk, ani iné fyzické interakcie.


Odporúčania sa ďalej špecificky týkajú výkonu bohoslužieb, cirkevných alebo civilných sobášov, pohrebov a krstov. Zároveň aj hromadných kultúrnych podujatí, všeobecne všetkých druhov prevádzok, ako sú reštaurácie, obchodného domy, fitness a wellness centrá, či ubytovacie zariadenia, ďalej prevádzok zariadení starostlivosti o ľudské telo, autoškôl a školiacich stredísk a prevádzok umelých kúpalísk.

Pri monitoringu odpadových vôd bolo takmer 97 percent vzoriek pozitívnych na SARS-CoV-2

Pri monitoringu odpadových vôd bolo 96,88 percenta vzoriek pozitívnych na SARS-CoV-2. Regionálne úrady Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) odobrali celkovo 737 vzoriek. Informuje o tom ÚVZ SR na sociálnej sieti.

Vírusová nálož

„Od 35. kalendárneho týždňa roku 2021 sme zaznamenali nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 11. kalendárnom týždni roku 2022 bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách. V 11. kalendárnom týždni sme zaznamenali zvýšenie v kvantitatívnych vyšetreniach, ktoré vyjadrujú počet kópií RNA vírusu SARS-CoV-2,“ uvádza ÚVZ SR.

Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch tak poukazuje na zvýšenie vo všetkých okrem Prešovského kraja, kde bol zaznamenaný pokles vírusovej nálože.

Vysoká chorobnosť na COVID-19

V 11. kalendárnom týždni rovnako zaznamenali nárast počtu kópií RNA SARS-CoV-2 v odpadových vodách, kým incidencia klesla.


Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá podľa ÚVZ SR epidemickej situácii. Prítomnosť RNA vírusu bola zaznamenaná vo všetkých vzorkách. Niektoré zo vzoriek sa ešte vyšetrujú.


„Naďalej odporúčame, aby boli obyvatelia opatrní, dodržiavali pravidlá R-O-R a absolvovali základné očkovanie alebo posilňujúcu dávku. Aj keď sa nárast počtu prípadov zastavil, chorobnosť na COVID-19 v SR sa udržuje na vysokej hladine,“ uzatvára ÚVZ.

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 sa začal vykonávať v 18. kalendárnom týždni 2021 a úrady ÚVZ SR ho vykonávajú pravidelne na týždennej báze v každom kraji. Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou RT-PCR. Monitoring odpadových vôd je doplnkovým nástrojom k analýze epidemickej situácie na Slovensku.

Zníženú dávku vakcíny proti COVID-19 od Moderny by mohli dostať aj najmenšie deti, štúdia preukázala účinnosť

Vakcína proti COVID-19 americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna je účinná aj u bábätiek, batoliat a predškolákov. V stredu o tom informovala samotná firma s tým, že ak by regulačné úrady súhlasili, mohlo by to znamenať, že od leta by mohli začať očkovať aj najmenšie deti.


Moderna plánuje v nadchádzajúcich týždňoch požiadať regulačné úrady v USA a Európe o schválenie použitia jej nízkodávkovej vakcíny vo dvoch dávkach pre deti do šesť rokov.

18 miliónov detí nevedia zaočkovať

Spoločnosť tiež požiada o schválenie vakcín s väčšou dávkou pre staršie deti a tínedžerov v Spojených štátoch.

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomína, že 18 miliónov detí do päť rokov v USA predstavuje jedinú vekovú skupinu, ktorá zatiaľ nemôže dostať vakcínu. Konkurenčná firma Pfizer v súčasnosti ponúka detské vakcíny pre školákov a plné dávky pre 12-ročných a starších.


Pfizer testuje aj menšie dávky pre deti do päť rokov, no po tom, ako sa dve dávky vakcíny ukázali ako nedostatočne účinné, musel štúdiu rozšíriť o tretiu dávku. Výsledky tohto výskumu by mali zverejniť začiatkom apríla.


Moderna informovala, že pre deti do šesť rokov dobre fungovala štvrtina dávky, akú podávajú dospelým. Do štúdie sa zapojilo asi 6 900 detí.

Dve dávky posilnili protilátky

Prvotné dáta ukazujú, že po dvoch takýchto dávkach sa u detí vytvorila hladina protilátok, ktorá bola rovnako silná ako u mladých dospelých po dvoch bežných dávkach, uviedla spoločnosť v tlačovej správe. Očkovacie látky však boli menej účinné proti variantu omikron koronavírusu.


Vakcíny proti COVID-19 všeobecne nebránia infekcii variantom omikron tak dobre ako v prípade predchádzajúcich variantov, stále však predstavujú silnú ochranu proti vážnemu priebehu ochorenia.


V prípade dospelých sa ako kľúčové v boji proti omikronu potvrdili posilňujúce dávky a Moderna v súčasnosti podľa agentúry AP testuje posilňujúce dávky aj pre deti.


Znížené dávky sú podľa Moderny bezpečné a najčastejšími vedľajšími účinkami boli mierne zvýšené teploty, podobne ako v prípade iných bežne používaných detských vakcín.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom minulý týždeň celosvetovo vzrástol o sedem percent

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom vo svete minulý týždeň stúpol o sedem percent na viac ako 12 miliónov. Motorom rastu bol región západného Tichomoria, kde sa počet infekcií zvýšil o 21 percent.


Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 však minulý týždeň klesol o 23 percent na necelých 33-tisíc. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Viaceré krajiny zrušili opatrenia

Globálny počet potvrdených nových prípadov infekcií sa minulý týždeň opäť zvýšil po tom, ako od januára stabilne klesal.

Za dôvod rastu odborníci považujú infekčnejší variant koronavírusu omikron a zrušenie protipandemických opatrení vo viacerých európskych krajinách, v severnej Amerike a inde vo svete.

Omikron spôsobuje miernejšie ochorenie

Zdravotnícki predstavitelia opäť uviedli, že variant omikron spôsobuje miernejšie ochorenie ako predošlé verzie koronavírusu a zároveň sa zdá, že vakcinácia, vrátane posilňujúcich dávok, poskytuje vysokú ochranu.


WHO však upozorňuje, že vzhľadom na rušenie rozsiahlych programov testovania vo viacerých štátoch, pravdepodobne nie sú mnohé infekcie odhalené.

Situácia s koronavírusom na Slovensku je relatívne stabilná, na západe evidujú výrazný nárast incidencie

Epidemická situácia na Slovensku je oproti minulému týždňu relatívna stabilná. Ako ďalej po stredajšom rokovaní vlády uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, neprišlo ani k výraznému nárastu ani k poklesu nových prípadov.


V nemocniciach je okolo 2 400 pacientov, z nich asi 1 500 až 1 600 má primárnu diagnózu práve ochorenie COVID-19, denné príjmy do nemocníc klesli na 240 a znížil sa aj počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii.


Čo sa týka incidencie, najvýraznejší nárast eviduje Ministerstvo zdravotníctva SR na západe Slovenska, dominujú okresy Bratislava, Senec a Nitra. Niektoré pritom dosahujú incidenciu až na úrovni päťnásobku iných okresov.

Stredné a východné Slovensko evidujú pokles incidencie. Ako doplnil Mišík, za nárastom vidí najmä dôsledok uvoľnenia opatrení a presadzovanie subvariatnu BA2. Ten by už mal byť na Slovensku absolútne dominantný.


Pozitívne správy prichádzajú aj z oblasti výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pozitívnym pacientom. Tie klesajú naprieč celým Slovenskom.

Ochotu dodržiavať protipandemické opatrenia určujú osobnostné črty. Odmietavý postoj majú zväčša sebci s prízemným správaním

Osobnostné črty vplývajú na motiváciu dodržiavať protipandemické opatrenia. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej akadémie vied (SAV).

V tomto type osobnosti prevláda humanizmus a viera v ľudskosť. Na druhej strane, ľudia s temnou stránkou osobnosti chcú uspokojovať predovšetkým svoje potreby a presadzovať vlastné záujmy bez ohľadu na druhých.

Počúvanie autorít ani pocity viny z nedodržiavania opatrení nie sú pre nich motivujúce. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Ľudia so svetlou stránkou osobnosti

„Temná aj svetlá stránka osobnosti sa u ľudí prejavujú v širokom spektre sociálnych interakcií a výnimkou nie je ani správanie súvisiace s pandémiou COVID-19,“ vysvetlil Matúš Grežo z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV, ktorý spoločne s kolegyňou Magdalenou Adamus skúmal súvislosti medzi osobnostnými črtami a dodržiavaním protipandemických opatrení.

„Náš výskum ukázal, že pre ľudí so svetlou triádou je dôležité dodržiavať opatrenia z vlastných vnútorných dôvodov. Veria napríklad, že si tým chránia zdravie. Motivujú ich však aj vonkajšie dôvody. Napríklad to, že im opatrenia odporúčajú autority, alebo nechcú, aby si druhí ľudia o nich urobili zlú mienku v prípade, že by opatrenia porušovali,“ dodal psychológ.

Ľudia s temnou stránkou osobnosti

Zdôraznil, že v prípade ľudí s temnou stránkou osobnosti prišli k iným zisteniam. „Pocity viny z nedodržiavania opatrení týchto ľudí nemotivujú a je otázne, či vôbec sú schopní prežívať vinu alebo hanbu za nedodržiavanie akýchkoľvek sociálnych konvencií. Takíto ľudia sú motivovaní uspokojovať predovšetkým vlastné potreby a presadzovať vlastné záujmy bez ohľadu na druhých“ povedal výskumník.

Ľudia s týmto typom osobnosti často konajú neeticky a niekedy až kriminálne. V oblasti zdravia navyše konajú rizikovo – zanedbávajú hygienické návyky, viac požívajú alkohol a drogy, praktizujú rizikové sexuálne správanie a majú menej zdravý životný štýl.

Dôvera v autority

Výsledky psychológov tiež poukázali na to, že nemenej dôležitým aspektom súvisiacim s dodržiavaním opatrení bola dôvera v schopnosť vlády efektívne zvládnuť pandémiu.

„Z našich zistení sa zdá, že dôvera vo vládu môže značne posilniť motiváciu ľudí dodržiavať opatrenia a tá sa premieta do samotného správania. Tieto zistenia sľubujú optimistické závery, pretože na rozdiel od osobnosti človeka je dôveru voči vláde možné formovať. Hoci sa to zdá byť klišé, vytváranie spoločenských podmienok, ktoré podporujú politickú, ale i sociálnu dôveru, by sa malo stať jednou z kľúčových úloh našich lídrov,“ zhrnul na záver Matúš Grežo.

Pandémia koronavírusu na Slovensku sa ešte neskončila a denne pribúdajú tisícky nakazených, upozorňuje lekárska komora

Pandémia koronavírusu ešte neskončila. Upozorňuje Slovenská lekárska komora (SLK). Podľa komory by sme nemali zabúdať, že denne na Slovensku pribúdajú tisícky pozitívne testovaných a v nemocniciach leží s covidom stále vyše 2 400 pacientov. Denná úmrtnosť pacientov s covidom je okolo 30.


„Počet pacientov vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu síce klesá (k 14. 3. ich bolo 74) a zdá sa, že nápor na nemocnice sme schopní aktuálne zvládnuť, to však neznamená, že môžeme poľaviť v opatrnosti. Nápor na ambulancie totiž pretrváva a ambulantný sektor je dlhodobo preťažený a krehký,“ odkázala komora.

SLK preto vyzýva občanov k zodpovednosti a dodržiavaniu platných epidemiologických opatrení, ako je povinné nosenie rúšok v interiéri a pri hromadných podujatiach.


„Vládu vyzývame, aby situáciu s covidom nepodceňovala. Všetci dúfame, že jarné počasie prinesie čoraz menšie čísla pozitívne testovaných a počet hospitalizovaných pacientov nebude kritický,“ konštatovala komora s tým, že nadchádzajúce obdobie musíme využiť na prípravu na možné ďalšie vlny náporu pandémie.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie