• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Miera práceneschopnosti na Slovensku zostala aj v marci na rekordnej úrovni

Miera práceneschopnosti na Slovensku zostala aj v marci na rekordnej úrovni

Miera práceneschopnosti na Slovensku zostala aj v marci na rekordnej úrovni.

Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku v marci tohto roka dosiahla 5,86 %. Išlo o najvyššiu marcovú mieru dočasnej PN za posledných 15 rokov.

Oproti februáru tohto roka klesla o 0,46 percentuálneho bodu, medziročne to však bolo viac o 0,12 percentuálneho bodu.

Najnižšia marcová priemerná dočasná PN bola v posledných pätnástich rokoch v marci 2007, keď predstavovala 2,82 % a druhá najvyššia bola v marci minulého roka s hodnotou 5,74 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Kým v Bratislavskom kraji bolo v marci dočasne práceneschopných 3,34 % nemocensky poistených osôb, v Prešovskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 7,26 %. Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji v marci tohto roka vykázal Nitriansky kraj, a to 5,30 %.

Nasleduje Banskobystrický kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 5,68 % a Trnavský kraj s priemernou dočasnou PN 6,22 %. Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za marec po Prešovskom kraji zaevidoval Trenčiansky kraj, a to 7,10 %, za ním nasleduje Žilinský kraj s takmer 7,10 % a Košický s priemernou dočasnou PN na úrovni 6,23 %.

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie