• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla, analytici to však už považujú za tradíciu

Miera nezamestnanosti na Slovensku v júli stúpla, analytici to však už považujú za tradíciu

Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

18.8.2023 (SITA.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v júli tohto roka medzimesačne zvýšila o 0,10 percentuálneho bodu na 5,22 percenta.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol o 0,06 percentuálneho bodu, a to na 3,98 percenta. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Hodnoty spred pandémie

Ukazovateľ PDU na júlovej úrovni 3,98 percenta vykázal tretiu najnižšiu hodnotu v tomto roku. V porovnaní s júlom minulého roka klesol o 0,62 percentuálneho bodu, v porovnaním s júlom 2021 až o 1,64 percentuálneho bodu.

„Úrovne nezamestnanosti sa v tomto roku približujú k historicky najnižším hodnotám v porevolučnej ére Slovenska a sú veľmi blízko úrovniam spred pandémie. Na druhej strane vidíme rast voľných pracovných pozícií, ich počet v júli prekročil hranicu 80-tisíc. Trh práce je v dobrej kondícii,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

Počet dlhodobo nezamestaných sa znižuje

Od začiatku roka klesá počet dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú v evidencii úradov práce dlhšie ako dvanásť mesiacov. Z januárových 74,2 tisíca klesol ich počet na júlových takmer 70-tisíc.

„Po troch rokoch sa počet ľudí, ktorých evidujeme ako uchádzačov o zamestnanie viac ako dvanásť mesiacov, znížil pod úroveň 70-tisíc. Pred dvoma rokmi ich pritom bolo viac ako 96-tisíc," priblížil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer.

Tradičný prázdninový nárast

Analytici Inštitútu sociálnej politiky v súvislosti s medzimesačným rastom nezamestnanosti v júli konštatovali, že stúpol počet evidovaných nezamestnaných.

„Tento nárast je spôsobený prevažne tradičným prázdninovým spomalením odtoku občanov z evidencie uchádzačov o zamestnanie, aké sme pozorovali takmer každý júl za posledných desať rokov,“ vysvetľovali v komentári. Kým v júni tohto roka ubudlo z evidencie uchádzačov o zamestnanie 16-tisíc ľudí, v júli to bolo 13,2 tisíca uchádzačov o prácu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie