• Dnes je: Utorok 21. septembra 2021 meniny má Matúš

Mičovský zhodnotil svoj rok na ministerstve, bojoval najmä proti korupcii či nekalým praktikám

Mičovský zhodnotil svoj rok na ministerstve, bojoval najmä proti korupcii či nekalým praktikám

Naša misia mala od prvých dní veľmi jasný zámer. Ukončiť nosenie obálok s dohodnutými percentami provízií za pridelenie eurofondov.

Boj s korupciou v agrosektore, so zlyhaniami jednotlivcov a inými nekalími praktikami – tak zhodnotil v pondelok na tlačovej konferencii rok v kresle minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský. Podľa vlastných slov bezprostredne po nástupe do funkcie spustil hĺbkovú očistu samotného rezortu vrátane štátnych podnikov a príspevkových organizácií, tak, ako avizoval ešte pred nástupom na post ministra.

Plánuje niekoľko výziev

Po veľkom „upratovaní“ teraz podľa Mičovského prichádzajú aj riešenia a ciele pre rozvoj krajiny. Agrorezort na tento rok plánuje niekoľko dôležitých investičných výziev.

Zmenu vlády už od prvých dní sprevádzala pandémia ochorenia COVID-19, na ktorú musel agrorezort operatívne reagovať a prispôsobiť sa tejto situácii. Bola to zároveň príležitosť, keď Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) začalo výrazne apelovať na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti, ako aj podporu domácich výrobcov a spracovateľov.

Spustili audit v PPA

„Naša misia mala od prvých dní veľmi jasný zámer. Ukončiť nosenie obálok s dohodnutými percentami provízií za pridelenie eurofondov. Prišli sme nastoliť slušnosť a poriadok, nekompromisne sa zbaviť všetkých korupčných schém, ktoré roky zbedačovali túto krajinu a okrádali všetkých poctivých občanov. Som hrdý, že sa nám to podarilo,“ vyhlásil Mičovský.


Nové vedenie MPRV spustilo krátko po svojom príchode forenzný audit v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). „Prešetrilo sa 110 prípadov v hodnote 47 miliónov eur. Z preskúmaných platieb bolo viac ako 27 mil. eur pravdepodobne spojených s korupciou. Vážne zistenia sme objavili aj v súvislosti s Národným potravinovým katalógom alebo v štátnom podniku Agrokomplex národné výstavisko. Kontrolná skupina v tejto súvislosti podala trestné oznámenia a ministerstvo naďalej poskytuje súčinnosť Národnej kriminálnej agentúre,“ povedal štátny tajomník MPRV SR Martin Fecko.

Vyplatili najvyššiu štátnu pomoc

Agrorezort napriek náročnému roku spojenom s koronakrízou dokázal od nástupu ministra Mičovského vyplatiť najvyššiu štátnu pomoc za posledné štyri roky a celkovo zrealizovať platby v objeme viac ako 766 mil. eur. V oblasti pôdohospodárstva začal minulý rok realizovať 130 projektov pozemkových úprav v 133 katastrálnych územiach.


MPRV plánuje aktívne pokračovať v konsolidácii komplikovaných pozemkových vzťahov. Ide o verejné obstarávanie 93 projektov pozemkových úprav a výber ďalších 120 katastrálnych území pre tieto úpravy.

Cieľom je aj obnova podnikov

V roku 2021 bude rezort podľa Mičovského pokračovať v plnení programového vyhlásenia vlády. Štyri plánované výzvy budú zamerané na investičnú podporu v sektore poľnohospodárstva a potravinárstva. Investície podporia aj spolupráce podnikov, zvýhodnia malých poľnohospodárov a tých, ktorí doposiaľ o podporu nežiadali.


Vyčlenených je spolu 337,02 mil. eur, ktoré prispejú k rozvoju pôdohospodárstva a potravinárstva na Slovensku. Cieľom investícií je výrazná obnova podnikov, vybudovanie technológií a zvýšenie konkurencieschopnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie