• Dnes je: Piatok 20. júla 2018 meniny má Iľja, Eliáš

Meteorológovia vo vytržení, Babie leto vraj bude trvať 3 mesiace!

Meteorológovia vo vytržení, Babie leto vraj bude trvať 3 mesiace!

Takáto odchýlka sa v prírode zvykne udiať nanajvýš v 60 ročných intervaloch. Zažiť tento jav teda môžete najviac len dvakrát za život! Podobná situácia bola v Európe naposledy v roku 1957.

Ak ste si toto leto dostatočne nevychutnali, nestihli ste dovolenku, alebo si naplno neužili slnečné lúče, máme pre Vás pozitívnu správu. Britskí meteorológovia podľa portálu Mirror sú doslova vo vytržení. Predpokladajú, že fenomén tzv. Babieho leta sa tento rok pretiahne až na tri mesiace.

Podľa predpokladov si budeme môcť vychutnať predĺžené leto a slnečné lúče až do novembra! Podľa prognostikov sa letné počasie posunulo z augusta na september. Trojmesačné leto tak môže pokračovať trojmesačným slnečným jesenným počasím s teplotami atakujúcimi až 32 °C v prvej polovici tohto obdobia.

Je to dobrá správa najmä pre milovníkov slnečného počasia, pre tých, ktorí plánujú finančne menej náročnú dovolenku mimo hlavnej letnej sezóny, poznávací výlet, prechádzky v prírode, či len príjemné trávenie času vo svojich záhradách a terasách.

Podľa meteorologických prognóz môžeme očakávať horúci september a jeseň s teplejšími teplotami, ako sú priemerné teploty charakteristické pre tieto mesiace. Aj keď zatiaľ to tak nevyzerá, optimistická predpoveď prináša vyhliadky na september ako na mesiac, ktorý má byť teplejší ako august.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


Takýto extrémny fenomén Babieho leta prichádza približne v 60 ročných intervaloch a naposledy bol zaznamenaný v roku 1957. Opakovanie fenoménu očakávajú prognostici práve túto jeseň, pričom vychádzajú z prúdenia nezvyčajne teplého vzduchu v Európe, ako aj vysokého tlaku a teplého vzduchu prúdiaceho z Atlantickej oblasti.

Pre územie Slovenska sa zatiaľ 30 stupňové teploty nepredpovedajú. Dokonca v niektorých oblastiach sa očakávajú aj prízemné mrazy. Nasledovať by však malo veľmi príjemné teplé počasie s teplotami v rozmedzí 20 až 28 °C.počasieČo je "Babie Leto"

A ako vznikol názov Babie leto? Pomenovanie má pomerne zaujímavé pozadie: V tomto období zvyknú poletovať vlákna pavučín, ktoré pripomínajú sivé vlasy starých žien...

Meteorológovia rozumejú pod týmto pojmom obdobie suchého, málo veterného a cez deň teplého počasia, ktoré sa v Európe vyskytuje v septembri a októbri. Tento jav je spôsobený rozsiahlou anticyklónou, ktorá sa v tomto období vyskytuje nad strednou a juhovýchodnou Európou, ako aj poveternostnou singularitou.

Poveternostná singularita je relatívna pravidelná odchýlka od celkového trendu počasia počas roka.

Anticyklóna alebo tlaková výš je oblasť vysokého tlaku vzduchu.

Najväčší tlak vzduchu je v strede tlakovej výše, preto vzduch pri povrchu prúdi zo stredu do strán smerom k oblasti s nižším tlakom vzduchu. Pôsobenie zemskej rotácie má za následok, že prúdenie nie je priamočiare, ale stáča sa na severnej pologuli v smere hodinových ručičiek a na južnej v protismere. Na miesto vzduchu, ktorý prúdi von, klesá z väčších výšok studený vzduch. Ten sa stlačením ohrieva približne o 1°C na každých 100 metrov. Jeho relatívna vlhkosť sa zmenšuje a oblaky sa strácajú. Preto býva v stredoch tlakovej výše väčšinou pekné, jasné alebo len málo oblačné počasie.

Noci však zvyknú bývať už chladné, ráno sa môže vyskytovať aj prízemný mráz, alebo sa častejšie vytvárajú hmly. Počasie počas popoludnia býva naopak pokojné, slnečné a príjemne teplé.

Výskyt a trvanie Babieho leta sa môže v jednotlivých rokoch líšiť.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Počasie