• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Mestu Humenné po úprave stúpol mestský bežný rozpočet o takmer 1,3 milióna eur

Mestu Humenné po úprave stúpol mestský bežný rozpočet o takmer 1,3 milióna eur

Tohtoročný rozpočet mesta sa navýšil na viac ako 41 miliónov.

19.8.2023 (SITA.sk) - Na viac ako 41 miliónov eur navýšili humenskí poslanci tohtoročný rozpočet mesta jeho treťou úpravou, ktorú prijali na tohtotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Navýšenie bežného rozpočtu

Bežný rozpočet navýšili o takmer 1,3 milióna eur, kapitálový stúpol o viac ako 200-tisíc eur a o necelých 430-tisíc eur stúpli aj príjmové finančné operácie.

Oproti tomu výdavky bežného rozpočtu navýšili poslanci o 1,1 milióna eur, ďalších bezmála 800-tisíc eur predstavujú výdavky kapitálového rozpočtu. Pôvodne prijatý rozpočet pre tento rok bol na úrovni 36 miliónov eur.

Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, vlastné finančné zdroje mesta navýšilo naplnenie kapacity 40 miest v Zariadení pre seniorov Starinská, ktoré prinieslo úpravu vo výške takmer 176-tisíc eur.

Financie použije na vykrytie výdavkov súvisiacich s prevádzkou zariadenia. Mesto poskytne tiež bežný príspevok pre Mestské kultúrne stredisko vo výške 13 660 eur, časť z príspevku vo výške 3 500 eur bude financovať z obdržaných dobropisov.

Kybernetická bezpečnosť

Na riešenie migračných výziev v Humennom bolo samospráve poskytnutých 262 600 eur a refundované prostriedky viac ako 67-tisíc eur získalo mesto za projekty zrealizované v minulých rokoch.

„Prostriedky budú použité na výdavky súvisiace so zabezpečením kybernetickej bezpečnosti, na výmenu telefónnej ústredne za novú digitálnu, na rekonštrukciu miestnych komunikácií a spevnených plôch na území mesta pri materských školách Třebíčska a Osloboditeľov, na financovanie benefitu – jednorazového príspevku pre novonarodené deti, podporu zamestnanosti, financovanie stravného a dopravných služieb,“ konkretizoval Škuba.

„Projekt Basketbal“

Mesto v rámci presunov finančných prostriedkov podľa neho podporí napríklad aj Základnú školu (ZŠ) Laborecká s prevádzkou „Projekt Basketbal“ a preplatí výdavky ZŠ Hrnčiarska spojené s výmenou odkvapových rúr v átriu školy.

Opätovne sa tiež poskytne jednorazový príspevok pre prvákov pri nástupe dieťaťa na povinnú školskú dochádzku v meste Humenné. Na tento účel bude vyčlenených 30-tisíc eur.

Z rezervného fondu mesto použije viac ako 345-tisíc eur na kapitálové výdavky. Na rekonštrukciu a modernizáciu chodníkov, mestských komunikácií a rekonštrukciu odstavných plôch na území mesta pôjde 105-tisíc eur.

Zvyšné prostriedky sú určené na dočasné vykrytie výdavkov na zaplatenie dane z pridanej hodnoty, ktoré musí zaplatiť dopredu z vlastných zdrojov. Tieto výdavky budú následne refundované z nenávratného finančného príspevku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie