• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Mesto Košice končí s prevádzkou Centra prvého kontaktu pre utečencov z Ukrajiny, jeho úlohu preberie štát

Mesto Košice končí s prevádzkou Centra prvého kontaktu pre utečencov z Ukrajiny, jeho úlohu preberie štát

Po skončení prevádzky centra sústredí mesto Košice svoju pozornosť a kapacity na pomoc nielen zhruba 6000 Ukrajincom, ktorí už v Košiciach žijú a pracujú.

29.4.2023 (SITA.sk) - Pred 14 mesiacmi zriadilo mesto Košice ako prvá slovenská samospráva na kúpalisku Červená hniezda Centrum prvého kontaktu (CPK).

Odvtedy bolo jeho hlavnou úlohou pomoc ukrajinským utečencom, ktorí pre ruskú vojnovú agresiu nedobrovoľne opúšťajú svoje obydlia. Informoval o tom hovorca mesta Dušan Tokarčík.

Štát zriadi Tranzitné centrum

CPK v nedeľu po 420 dňoch svojej prevádzky končí. Zástupcovia mesta v piatok odovzdali všetkých 34 kontajnerov doteraz slúžiacich pre potreby tohto centra spoločnosti, ktorá ich vlastní.

Od 1. mája sa v zmysle Kontingenčného plánu SR na pomoc ukrajinským utečencom zmení na tzv. Tranzitné centrum.

To už namiesto mesta bude prevádzkovať Okresný úrad v Košiciach, ktorý na seba prevezme aj riadenie centra. Mesto zároveň prenechalo novému prevádzkovateľovi do užívania aj podstatnú časť vybavenia CPK.

„S pomocou tým najzraniteľnejším sme začali ako prví a končíme ako poslední. Aj vďaka stovkám Košičanov, ktorí sa tu ako dobrovoľníci vystriedali, sa nám podarilo udržať prevádzku až doteraz. Cez naše centrum prešlo za ten čas takmer 90-tisíc utečencov, ktorým sme 24 hodín denne ponúkli pomoc vo forme núdzového ubytovania, stravy, integrácie a poskytli aj praktické rady pre život v našom meste. Veríme, že aj po prevzatí centra štátom zostane zachovaná aspoň porovnateľná kvalita a rozsah služieb,“ skonštatoval splnomocnenec mesta Košice pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny Roman Dohovič s tým, že v posledných dňoch začali ich počty v metropole východu opätovne narastať.

Pomôžu aj ďalším odkázaným ľuďom

Po skončení prevádzky Centra prvého kontaktu sústredí mesto Košice svoju pozornosť, energiu a personálne kapacity na pomoc nielen zhruba 6000 Ukrajincom, ktorí už v Košiciach žijú a pracujú.

V rámci prehĺbenia prebiehajúcej spolupráce s medzinárodnými organizáciami plánuje pomoc aj ďalším sociálne odkázaným skupinám Košičanov ako sú napr. nízkopríjmové rodiny alebo seniori.

O konkrétnych formách pomoci bude mesto v najbližšej dobe informovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie