• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Mesto Bratislava použilo na boj proti komárom helikoptéru (video+foto)

Mesto Bratislava použilo na boj proti komárom helikoptéru (video+foto)

Pre zdvihnutú hladinu rieky Morava a zaplavenie okolitého územia nasadili v oblasti Devínskej Novej Vsi na boj proti komárom aj helikoptéru.

Bratislava bude aj počas tejto sezóny monitorovať liahniská a eliminovať larvy komárov prostredníctvom látky BTI. Ako informovala hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, od marca skontrolovali odborníci a dobrovoľníci viac ako 2600 liahnisk.

Záplavové územie zmonitorovali

Zrealizovali už viac ako 60 zásahov v rôznych lokalitách mesta, napríklad v Petržalke, Jarovciach, Záhorskej Bystrici, vo Vajnoroch či Podunajských Biskupiciach. Aktuálna kombinácia daždivého počasia a vyšších teplôt spôsobila vyšší počet zásahov.


Pre zdvihnutú hladinu rieky Morava a zaplavenie okolitého územia nasadili v oblasti Devínskej Novej Vsi na boj proti komárom aj helikoptéru. „Práve v týchto miestach, po dažďoch a vyliatí Moravy, zaevidovali zamestnanci a dobrovoľníci desiatky aktívnych liahnisk komárov,“ priblížil magistrát s tým, že záplavové územie zmonitorovali pomocou dronu.

Granulát aplikovali z helikoptéry

V území, ktoré sa rozprestiera na približne 30 hektároch, nariadili veľkoplošný zásah, počas ktorého granulát aplikovali z helikoptéry.


„Aj tento rok vykonáva zásahy dodávateľ a vyškolení zamestnanci Komunálneho podniku, ktorí používajú chrbtové postrekovače alebo sypú larvicíd ručne. Biologický prostriedok aplikujeme najmä pozemne, ale sme pripravení aj na vzdušné zásahy – dronom alebo helikoptérou. Tú využívame teraz prvýkrát vzhľadom na náročnú dostupnosť terénu,“ vysvetlil koordinátor regulácie komárov na magistráte Bratislavy Michal Stano.


Po vzdušnom zásahu budú terén kontrolovať a podľa potreby dosýpať. V rovnakom čase bude vykonávať zásah BTI helikoptérou aj rakúska strana, s ktorou mesto dlhodobo spolupracuje, čím zvýšia efektivitu zásahu.

Látka likviduje 100 percent lariev

Hlavnú sezónu výskytu komárov ohraničujú mesiace apríl až september. V tomto období magistrát kontroluje zmapované liahniská. Zamestnanci a dobrovoľníci chodia do terénu, odoberajú vzorky a namerané počty lariev v liahniskách značia do aplikácie.


„V prípade zistenia nadlimitných hodnôt sa pristupuje k aplikovaniu látky BTI. Ide o selektívny biologický larvicíd, ktorý využíva kmene baktérií, ktoré následne ničia larvy komárov,“ konštatuje mesto. Pri správnej aplikácii BTI likviduje 100 percent lariev v liahnisku skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť komáre.


Veľkou výhodou látky BTI je, že je možné ju aplikovať aj v lokalitách s vyšším stupňom ochrany, kde chemické postreky nie je možné použiť a kde sa zároveň nachádza veľká časť liahnisk.

„Na území mesta sa vyskytuje viac ako tisíc pravidelných väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce sporadických menších mlák, ktoré tiež poskytujú vhodné podmienky na liahnutie komárov,“ vysvetľuje magistrát s tým, že monitorovať ich a sledovať stav lariev môžu aj tento rok pomôcť obyvatelia, ktorí prejdú školením a zapoja sa do radov dobrovoľníkov.


V záhradkárskych osadách, v územiach s piatym stupňom ochrany, v lesoch či vodohospodárskych ochranných pásmach (Čunovo, Sihoť, Pečňa) nie je možné zasahovať. „Pre majiteľov/nájomcov záhrad a rodinných domov mesto tento rok pripravilo BTI vo forme tabliet,“ konštatuje samospráva. Tablety si je možné prevziať v budove magistrátu a na niektorých miestnych úradoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie