• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Mestá pozitívne hodnotia vládu pre zavedenie lepšej spravodlivosti, najväčším sklamaním sú však výroky politikov

Mestá pozitívne hodnotia vládu pre zavedenie lepšej spravodlivosti, najväčším sklamaním sú však výroky politikov

Únia miest Slovenska považuje za mimoriadne sklamanie aj nezvládnutie riadenia pandemickej krízy zo strany štátu.

24.3.2021 (Webnoviny.sk) - Únia miest Slovenska (ÚMS) pozitívne hodnotí kroky tejto vlády smerom k zavedeniu lepšej spravodlivosti či zvýšenú pozornosť oblasti životného prostredia a klimatickej krízy. Pre agentúru SITA to uviedla Daniela Piršelová, hovorkyňa ÚMS. V hodnotení prvého roku vládnutia novej garnitúry však ÚMS podotýka, že vláda sklamala hneď v niekoľkých dôležitých oblastiach.

Nezvládli riadenie krízy

„Za najväčšie sklamanie považujeme mimoriadne nevhodné výroky zo strany vládnych politikov na adresu predstaviteľov miest, nepochopenie významu miest pre budúcnosť Slovenska a odkladanie prác na príprave reformy verejnej správy,“ povedala pre agentúru SITA Piršelová.

ÚMS považuje za mimoriadne sklamanie aj nezvládnutie riadenia pandemickej krízy zo strany štátu. Prax podľa nej ukázala, že bez fungujúcich miest a samospráv by štát v žiadnom prípade pandemickú situáciu nezvládol.

Mestá nie sú rovnocenným partnerom

Napriek tomu však podľa nej boli predstavitelia miest opakovane konfrontovaní s tým, že niektorí predstavitelia súčasnej vlády nepovažujú mestá a samosprávy za rovnocenného partnera. ÚMS preto podľa vlastného vyjadrenia už štátu nebude iniciatívne ponúkať spoluprácu a bude sa sústrediť na posudzovanie návrhov orgánov štátnej správy a legislatívnych návrhov z hľadiska ich reálnych prínosov pre mestá.

Za aktuálne najväčšie výzvy, ku ktorým ÚMS vzniesla zásadné pripomienky, považuje tri kľúčových dokumenty pre Slovensko – Plán obnovy, zákon o verejnom obstarávaní a novelu stavebného zákona. ÚMS je presvedčená, že dokumenty nie sú v súčasnej podobe akceptovateľné a nebudú mať preto jej podporu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie