• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Mestá a obce žiadajú od Ódora spriechodniť aspoň časť zagarantovanej pomoci, chýba im 400 miliónov eur

Mestá a obce žiadajú od Ódora spriechodniť aspoň časť zagarantovanej pomoci, chýba im 400 miliónov eur

ZMOS zároveň v súčasnosti rokuje aj o pomoci Fast Care 2, zameranej na financovanie potrieb utečencom pred vojnou z Ukrajiny.

19.6.2023 (SITA.sk) - Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa opakovane obracia na súčasného premiéra Ľudovíta Ódora s požiadavkou čo najskôr spriechodniť aspoň časť zagarantovanej a v rozpočte schválenej pomoci samosprávam.

Podľa predsedu ZMOSu Jozefa Božika by to v prvom polroku znamenalo solidárnu pomoc vo výške 54 miliónov eur z takzvaného kompenzačného balíčka, ktoré by smerovali do slovenských miest a obcí.

Zhoršujúca sa situácia

Uviedol to v pondelok počas tlačového brífingu v úvode dvojdňového rokovania Rady ZMOSu na Štrbskom Plese. Ďalších 54 miliónov by podľa jeho slov malo byť riešených v druhom polroku.

ZMOS už má podľa slov jeho predsedu za sebou prvé konzultácie so súčasným premiérom a teraz čakajú na verdikt. Poukázal však pritom na zhoršujúcu sa situáciu v obciach a mestách.

V apríli sme si do istej miery vydobyli to, aby aspoň z časti boli kompenzované výpadky vo výške 750 miliónov eur, ktoré boli spôsobené bývalou vládou. Dosiahli sme to, že v apríli boli vyplatené naraz dane z príjmov právnických osôb a ten podiel, ktorý bol čiastočnou kompenzáciou. Kompenzácia dosiahla výšku 328 milióna eur,“ pripomenul Božik. Obciam a mestám však stále chýba 400 miliónov eur.

Rokovanie s politickými stranami

Podľa Božika bude ZMOS už v nasledujúcom týždni rokovať s politickými stranami. „V prípade, že nebude vôľa a záujem v dohľadnom čase, teda v priebehu minimálne prvého letného mesiaca prázdnin, ukončiť danú situáciu, budeme sa musieť pravdepodobne obrátiť na politikov, aby sa otvoril štátny rozpočet. Aby nám bolo vyplatené aspoň to, čo bolo prisľúbené, a to, čo bolo v rozpočte schválené,“ avizoval.

Pomoc Fast Care 2

Nadviazať by mala na finančnú pomoc z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 127 miliónov eur. Božik pripomenul, že prvá časť pomoci bola viazaná na minulý rok, no samosprávy s pomocou neprestali ani po decembri.

Podľa jeho slov už v tomto smere padol prísľub zo strany ministra financií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petra Balíka, podľa ktorého sa Fast Care 2 už pripravuje. Ako dodal, malo by ísť o objem 40 až 50 miliónov eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie