• Dnes je: Štvrtok 13. augusta 2020 meniny má Ľubomír

Meškáte s platením za elektrinu a plyn? Penále za nezaplatené faktúry vám počas koronakrízy odpustia

Meškáte s platením za elektrinu a plyn? Penále za nezaplatené faktúry vám počas koronakrízy odpustia

Ak má teraz domácnosť napätý rozpočet, pre meškania s úhradou faktúry za elektrinu a plyn, dodávateľ ju nebude penalizovať či odpájať.

Domácnosti či malé a stredné podniky, ktoré pre koronakrízu meškajú s úhradou faktúr za elektrinu a plyn, nebudú dočasne penalizovaní ani odpájaní. Rozhodlo o tom Ministerstvo hospodárstva SR.

„Pripravujeme príslušnú zmenu legislatívy, ktorou by sa mala už na budúci týždeň zaoberať vláda. Odkladáme na dva mesiace možnosť uplatnenia sankcií za omeškania pri úhrade faktúr.

V žiadnom prípade sa však svojim záväzkom nikto nevyhne, chránime aj dodávateľov energií,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Zásobovanie energiami musí byť

Ekonomické problémy spôsobené koronakrízou podľa štátneho tajomníka v žiadnom prípade nemôžu ohroziť spotrebiteľov pri zásobovaní energiami.

Ak má teraz domácnosť napätý rozpočet, pre meškania s úhradou faktúry za elektrinu a plyn, dodávateľ ju nebude penalizovať či odpájať.


Rovnako tak malé a stredné firmy, ktorých sa súčasná kríza ekonomicky dotkla, nebudú sankcionované za prípadné omeškanie s úhradami faktúr za energie. „Zároveň ale chceme chrániť aj dodávateľov, ktorí majú takýchto zákazníkov. Navrhované opatrenia sú iba krátkodobé, maximálne na dva mesiace,“ dodal Galek.


Každému, kto nie je dotknutý krízou, ale aj tým, čo majú napriek dopadom koronavírusu dostatok finančných prostriedkov, štátny tajomník odporúča plniť si riadne a včas svoje záväzky voči dodávateľom či distribútorom energií. „Verím, že v čase krízy sa každý bude správať zodpovedne, ohľaduplne k svojim obchodným partnerom a nebude špekulatívne zneužívať vyhlásené výnimky,“ uviedol na margo pripravovaných opatrení Galek.

Na dodávateľov nezabúdajú

Rezort hospodárstva si v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou uvedomuje krehkosť celého reťazca v oblasti energetiky.


„Naším záujmom je opatreniami nepoškodiť ani jedného účastníka. So všetkými intenzívne rokujeme a našou snahou je, aby sme po kríze mali rovnaký počet odberateľov, dodávateľov aj distribútorov, ako pred ňou,“ dodal.


Štátny tajomník zároveň uviedol, že sa rieši aj prílev peňazí cez grantové úvery, ktoré malým a stredným firmám umožnia prefinancovať dlžné faktúry za energie, pre veľké podniky sa pripravuje systém kompenzácie. „Prioritou je udržať prevádzku firiem aj pri výpadku likvidity,“ uzavrel Galek.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie