• Dnes je: Utorok 21. septembra 2021 meniny má Matúš

Merkelová zdôraznila dôležitosť transatlantických vzťahov, vyjadrila úľavu nad obnovou užšej spolupráce

Merkelová zdôraznila dôležitosť transatlantických vzťahov, vyjadrila úľavu nad obnovou užšej spolupráce

Nemecká kancelárka vidí odpovede na otázky a problémy budúcnosti len v užšej spolupráci.

5.5.2021 (Webnoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu zdôraznila dôležitosť úzkych transatlantických vzťahov so Spojenými štátmi. „Spojené štáty sú a zostanú najdôležitejším partnerom Európy," povedala členom jej konzervatívneho bloku v Berlíne s tým, že v súčasnosti sú tieto vzťahy dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Merkelová sa často, v najrôznejších oblastiach, dostávala do sporu s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom a pripustila, že „naše partnerstvo počas posledných niekoľkých rokov nebolo také vitálne, ako by mohlo byť".

Vyjadrila preto úľavu, že pod prezidentom Joeom Bidenom je spolupráca opäť užšia a vyrovnanejšia, i keď naznačila, že chvíľu potrvá, kým sa uhladia všetky ostré hrany. „Je mi jasné a bolo mi to jasné aj počas náročnejších rokov, že odpovede na problémy a otázky budúcnosti môžeme nájsť len v užšej spolupráci," doplnila.

Spojené štáty a Európa podľa kancelárky čelia viacerým vážnym spoločným výzvam, ako sú pandémia, klimatická zmena i zmeny súvisiace s „ekonomickou a politickou silou Číny a čiastočne veľmi agresívnym vystupovaním Ruska".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie