• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Merkelová odpovedala na otázku, či by malo Maďarsko vystúpiť z EÚ

Merkelová odpovedala na otázku, či by malo Maďarsko vystúpiť z EÚ

Politička sa chce touto otázkou zaoberať aj počas októbrového európskeho summitu.

BERLÍN 12. septembra (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová považuje stanovisko Maďarska k vyjadreniu Súdneho dvora Európskej únie v súvislosti s prerozdeľovaním utečencov za neakceptovateľné.

Politička to uviedla pre utorkové vydanie Berliner Zeitung. "Je neakceptovateľné, aby jednu vládu nezaujímal verdikt Súdneho dvora Európskej únie," povedala.

Európa je narušená

"Znamená to, že veľmi podstatná oblasť Európy je narušená, pretože podľa mňa sa v Európe riadime zákonmi," reagovala na otázku, či by podľa nej malo Maďarsko vystúpiť z Európskej únie. Merkelová sa chce touto otázkou zaoberať aj počas októbrového európskeho summitu.


Súdny dvor Európskej únie nedávno s konečnou platnosťou zamietol žaloby podané Slovenskom a Maďarskom v súvislosti s prerozdeľovaním utečencov.

Poburujúce a nezodpovedné

Podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjárta bolo rozhodnutie súdu "poburujúce a nezodpovedné" a "vystavilo ohrozeniu európsku bezpečnosť a budúcnosť".

Szijjártó vyhlásil, že Maďarsko bude proti úsiliu EÚ prerozdeľovať utečencov do jednotlivých členských krajín naďalej bojovať a naďalej bude klásť dôraz najmä na potrebu posilniť vonkajšie hranice EÚ.


Únia by mala podľa neho konečne uznať, že koncept rozmiestňovania utečencov na základe kvót bol neúspešný a mala by sa ho vzdať.

Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že verdikt súdu "zaznamenal" a dodal, že Maďarsko nie je krajinou prisťahovalcov a nikdy ňou nechce byť. "Namiesto právneho boja musíme viesť politický boj", vyhlásil premiér.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie