• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Meloniová a Mattarella sa stretli s prezidentom Zelenským, rokovali o možnostiach vojenskej a finančnej podpory

Meloniová a Mattarella sa stretli s prezidentom Zelenským, rokovali o možnostiach vojenskej a finančnej podpory

Zelenskyj sa s talianskou premiérkou Meloniovou stretol na rokovaní za zatvorenými dverami.

13.5.2023 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v sobotu pricestoval na návštevu Talianska, dostal od lídrov krajiny ubezpečenia o pokračovaní vojenskej a ďalšej pomoci jeho krajine, ktorá bojuje za oslobodenie svojich území okupovaných Ruskom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Sme úplne na vašej strane," povedal taliansky prezident Sergio Mattarella Zelenskému na úvod ich stretnutia.

Meloniová verí v ukrajinské víťazstvo

Po schôdzke s prezidentom Mattarellom sa Zelenskyj stretol s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou na rokovaní za zatvorenými dverami. Premiérka po rokovaniach vyjadrila presvedčenie, že Ukrajina vo vojne s Ruskom zvíťazí.

Som presvedčená, že Ukrajina zvíťazí, zotaví sa ešte silnejšia, prosperujúcejšia. Budúcnosť Ukrajiny je budúcnosťou mieru a slobody a je to európska budúcnosť. Iné riešenia neexistujú," povedala Meloniová. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Predsedníčka talianskej vlády potvrdila, že Rím bude naďalej spolupracovať s partnermi pri poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine. „Mier sa nemôže dosiahnuť porážkou, odovzdaním ukrajinských území, bolo by to veľmi nebezpečné pre mier v Európe," konštatovala premiérka.

Rím podporuje Zelenského mierový plán

Meloniová zároveň ubezpečila, že Taliansko je pripravené poskytnúť všetku možnú pomoc, keď Kyjev bude považovať za potrebné začať mierové rokovania s Ruskou federáciou. „Podporujeme desaťbodový mierový plán prezidenta Zelenského," dodala predsedníčka talianskej vlády.

Po rokovaní oboch hláv štátov zdroje z talianskeho prezidentského paláca uviedli, že Mattarella ubezpečil svojho hosťa, že Rím bude z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska pokračovať vo vojenskej a finančnej podpore Ukrajiny a naďalej jej bude poskytovať humanitárnu pomoc a pomoc pri rekonštrukcii krajiny. Od začiatku vojny Taliansko Ukrajine poskytlo pomoc v sume zhruba jednej miliardy eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie