• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Medzinárodná plavecká federácia zakázala súťažiť na ženských pretekoch transrodovým plavkyniam

Medzinárodná plavecká federácia zakázala súťažiť na ženských pretekoch transrodovým plavkyniam

FINA v rámci novej politiky navrhuje novú kategóriu tzv.

20.6.2022 (Webnoviny.sk) - Riadiaci orgán svetového plávania s účinnosťou od pondelka zakázal transrodovým ženám súťažiť na ženských podujatiach. Predstavitelia Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) na nedeľňajšom zasadnutí schválili novú „politiku začleňovania pohlaví“.

Tá umožňuje súťažiť na ženských podujatiach iba plavkyniam, ktoré prešli zmenou pohlavia pred dosiahnutím veku 12 rokov.

Znížili minimálny odporúčaný vek

„To neznamená, aby teraz ľudia boli povzbudzovaní k zmene do veku 12 rokov. Vedci tvrdia, že ak podstúpite zmenu po začiatku puberty, máte výhodu, a to je nespravodlivé,“ vyhlásil James Pearce, hovorca prezidenta FINA Husaina Al-Musallama.

Vraví, že v súčasnosti na elitných úrovniach plávania nesúťažia žiadne transrodové ženy.

Svetová odborná asociácia pre zdravie transrodových osôb (WPATH) znížila odporúčaný minimálny vek na začatie hormonálnej liečby pre začatie zmeny pohlavia na 14 rokov a niektoré operácie na 15 alebo 17 rokov.

Nová politika FINA tiež navrhuje novú kategóriu tzv. otvorenej súťaže. Organizácia uviedla, že zriaďuje „novú pracovnú skupinu, ktorá bude najbližších šesť mesiacov skúmať najefektívnejšie spôsoby, ako vytvoriť túto novú kategóriu“.

Diskriminačná a nevedecká politika

Pearce pre agentúru AP povedal, že otvorená súťaž by s najväčšou pravdepodobnosťou znamenala viac podujatí, no tieto detaily je ešte potrebné doladiť.

Anne Liebermanová z Athlete Ally, neziskovej organizácie, ktorá obhajuje LGBTQ športovcov, vníma novú politiku FINA ako „hlboko diskriminačnú, škodlivú a nevedeckú“.

Podľa nej nie je v súlade s rámcom Medzinárodného olympijského výboru o spravodlivosti, inklúzii a nediskriminácii na základe rodovej identity a pohlavných variácií.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie