• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Medzi pracovníkmi slovenského a ruského veľvyslanectva je podľa Mila obrovský nepomer, schvaľuje krok ministerstva zahraničia

Medzi pracovníkmi slovenského a ruského veľvyslanectva je podľa Mila obrovský nepomer, schvaľuje krok ministerstva zahraničia

Je možné, že ruská strana pristúpi k podobnému kroku ako Slovensko a zníži počet pracovníkov slovenskej ambasády v Moskve, avšak medzi počtami pracovníkov slovenského a ruského veľvyslanectva je obrovský nepomer.

Pre agentúru SITA to povedal analytik centra boja proti hybridným hrozbám ministerstva vnútra Daniel Milo.

Podľa českého politológa Jiřího Peheho Česká i Slovenská republika mali dlhodobo predimenzovaný počet ruských diplomatov na veľvyslanectvách v Prahe a v Bratislave.


Slovenský rezort diplomacie v stredu 30. marca oznámil, že Slovensko zníži počet príslušníkov ruskej diplomatickej misie o 35 osôb a že ruská diplomacia neprejavila záujem o korektné pôsobenie na území Slovenska.

Krok správnym smerom

„Keď si porovnáme počty našich pracovníkov a počet pracovníkov ruskej ambasády, ak sa nemýlim, my máme v Moskve okolo 20 pracovníkov a Ruská federácia do 70 pracovníkov a diplomatov, čo je obrovský nepomer. Neviem, či to budú brať recipročne, že znížia počet pracovníkov našej ambasády na polovicu alebo stanovia nejaký limit. Ale vidno, že tie počty sú neporovnateľné,“ zhodnotil Milo.


Podľa analytika je postup slovenského rezortu diplomacie „krok správnym smerom“, pretože zo zverejnených informácií je zrejmé, že došlo k porušovaniu pravidiel pôsobenia ruského diplomatického personálu. Ako poznamenal Milo, pracovníci ruskej ambasády nemôžu ovplyvňovať vnútropolitické dianie alebo sa snažiť získavať utajované skutočnosti.

„Je dlhodobo problémom, že na ambasáde pôsobí množstvo ľudí s diplomatickými pasmi, ktorí sú de facto agentmi spravodajských služieb,“ povedal analytik s tým, že nevidí dôvod na to, aby v päťmiliónovej krajine, ako je Slovensko, pôsobilo 70 zamestnancov a diplomatov ruskej ambasády a „navyše, keď vidíme, čo robí Ruská federácia na Ukrajine“.

Pracovníkov vyhostili aj iné krajiny

Český politológ Jiří Pehe agentúre SITA povedal, že zníženie ich stavu považuje za logické aj v širších súvislostiach. „Celkom oprávnene sa špekulovalo, že značná časť personálu na obidvoch ambasádach v Prahe a v Bratislave sú v podstate agenti ruských tajných služieb, čo sa v poslednom škandále na Slovensku aj potvrdilo,“ zhodnotil Pehe. Znižovanie počtu ruských diplomatov je podľa politológa súčasťou toho, čo sa deje naprieč Európou.

„Veľký počet vyhostili krajiny ako Holandsko, Belgicko a Poľsko. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa tajné služby týchto krajín viac zamerali na to, čo sa na ambasádach deje, ako môžu pracovať na organizovaní piatej kolóny,“ poznamenal. Pehe pripomenul, že Česko sa k veľkému vyhosteniu ruských diplomatov uchýlilo po afére Vrbětice vlani na jar. „Tam hrala úlohu konkrétna udalosť a na Slovensku to bolo teraz po zistení, že pracovníci ruskej ambasády úkolujú niektorých agentov,“ dodal Pehe.

Osoby podozrivé zo špionáže

Slovenská republika 14. marca tohto roka vyhostila troch pracovníkov ruského veľvyslanectva na Slovensku za ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Slovenská polícia v polovici marca informovala, že zadržali štyri osoby podozrivé zo špionáže pre Rusko.


Podľa dočasného šéfa Policajného zboru Štefana Hamrana cieľom policajnej akcie bola eliminácia činnosti spravodajskej služby Ruskej federácie na území Slovenska.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie