• Dnes je: Piatok 19. apríla 2024 meniny má Jela

Medzi morskými cicavcami sa šíri smrteľný vírus, podľa vedcov ho má na svedomí úbytok morského ľadu

Medzi morskými cicavcami sa šíri smrteľný vírus, podľa vedcov ho má na svedomí úbytok morského ľadu

Vedci varujú, že s ďalším ubúdaním morského ľadu by sa šírenie patogénov mohlo stať bežnejším a mať nepredvídateľné zdravotné následky pre mnoho živočíšnych druhov.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Úbytok morského ľadu v Arktíde počas posledných desaťročí má podľa vedcov na svedomí šírenie smrteľného vírusu medzi morskými cicavcami.

Na základe 15-ročného skúmania tuleňov, uškatcov a vydier odborníci z USA a Spojeného kráľovstva zistili, že sa vírus Phocine distemper (PDV) rozšíril z živočíchov žijúcich na severe Atlantického oceána do populácií na severe Tichého oceána. Výsledky ich štúdie vyšli v odbornom časopise Scientific Reports.

Infekcia spôsobila masové vymieranie cicavcov

Podľa Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny v rokoch 1979 - 2018 arktický morský ľad ustupoval približne o 12 percent za desaťročie. Na pozadí týchto bezprecedentných posunov, ktoré sú jedným z najviditeľnejších znakov klimatických zmien, vedci skúmali možné šírenie infekcie PDV, ktorá si v roku 2002 v severnom Atlantiku vyžiadala masové vymieranie tuleňov obyčajných (Phoca vitulina).

Na severe Tichého oceána však šírenie vírusu nezaznamenali až do roku 2004, vtedy PDV zistili u populácie vydier morských (Enhydra lutris) na Aljaške.

V rámci štúdie vedci zozbierali vzorky z 2 500 morských cicavcov z viacerých lokalít. Pri skúmaní tiež používali satelitné dáta z označených živočíchov, ktorými zaznamenávali, kde sa nachádzajú. Tie boli v korelácii s dátami o úbytku morského ľadu, uvádza spravodajský portál BBC.

Úbytok ľadovcov vedie k ľahšiemu prenosu infekcie

Rekordné topenie sa ľadu v auguste 2002 podľa vedcov predchádzalo rozsiahlemu vystaveniu a infekcii PDV u uškatcov Stellerových (Eumetopias jubatus) v severnom Pacifiku v rokoch 2003 a 2004, keď až u 30 percent živočíchov objavili vírus. Rozšírenie PDV potom kleslo, no kulminovalo znova v roku 2009, po tom, čo sa rok predtým otvorili viaceré vodné cesty.


"Úbytok morského ľadu vedie morské živočíchy k tomu, aby hľadali potravu v novom prostredí, a odstraňuje fyzickú bariéru, čo im umožňuje pohybovať sa novými cestami. Keď sa zvieratá presúvajú a prichádzajú do kontaktu s ďalšími druhmi, nesú so sebou príležitosti na prenos nových infekčných chorôb s potenciálne smrteľnými dôsledkami," vysvetlila autorka štúdie Tracey Goldstein z University of California, Davis.


Autori štúdie okrem iného varujú, že s ďalším ubúdaním arktického morského ľadu by sa šírenie patogénov mohlo stať bežnejším. To by mohlo mať nepredvídateľné zdravotné následky pre mnoho živočíšnych druhov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video)

rusky bombarder tu 22m3 sa zrutil na juhu krajiny udajne bol zostreleny video

19.4.2024 (SITA.sk) - Lietadlo ruskej armády sa v piatok ráno podľa gubernátora Stavropoľského kraja zrútilo v tomto regióne na juhu Ruska.

Naliehavá správa. Na poli v okrese Krasnogvardejskoje havarovalo prúdové lietadlo ... piloti sa katapultovali," napísal gubernátor Vladimir Vladimirov na komunikačnej platforme Telegram a zverejnil fotografiu havarovaného lietadla.

Neskôr dodal, že dvoch pilotov našli živých a previezli ich do nemocnice. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Telegramové kanály uviedli, že stroj Tu-22M3, ktorý Rusko používa na útoky na Ukrajinu, sa zrútil, pretože bol zostrelený. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Iľja Jevlaš informácie o zostrelení vojenského lietadla v Rusku nepotvrdil ani nepoprel.

Tu-22M je nadzvukový strategický bombardér.

Viac k téme: Bombardér Tu-22M3, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie