• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Medveď biely zaútočil na kemp v Špicbergoch, po výstreloch sa zľakol a utiekol

Medveď biely zaútočil na kemp v Špicbergoch, po výstreloch sa zľakol a utiekol

Medveď biely v pondelok zaútočil na kemp na odľahlom nórskom arktickom súostroví Špicbergy, pričom zranil francúzsku turistku. Úrady uviedli, že zranenia nie sú život ohrozujúce.

Spomenutá žena bola súčasťou 25-člennej turistickej skupiny, ktorá kempovala na planine Sveasletta v centrálnej časti súostrovia ležiaceho viac ako 800 kilometrov severne od nórskej pevniny.

Podľa úradov 40-ročná francúzska turistka utrpela zranenie ruky a vrtuľníkom ju previezli do nemocnice v Longyearbyene. Medveď sa po varovných výstreloch zľakol a utiekol.

Špicbergy sú posiate varovaniami pred medveďmi bielymi. Odhadom ich tam žije 20- až 25-tisíc. Návštevníci, ktorí sa rozhodnú spať vonku, dostávajú prísne varovania od úradov, že musia nosiť strelné zbrane. Od 70. rokov minulého storočia zabili medvede biele najmenej päť ľudí. Naposledy sa tak stalo v roku 2020, keď zahynul 38-ročný Holanďan.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie