• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Mayer obhájil triumf v super G a zapísal sa do histórie, ako prvý zjazdár má zlato aj z tretích ZOH (video+foto)

Mayer obhájil triumf v super G a zapísal sa do histórie, ako prvý zjazdár má zlato aj z tretích ZOH (video+foto)

Mayer sa stal najúspešnejším rakúskym zjazdárskym olympionikom histórie.

8.2.2022 (Webnoviny.sk) - Na úvod štvrtého súťažného dňa na zimných olympijských hrách v Pekingu sa zrodil rakúsky zápis do histórie zjazdového lyžovania pod piatimi kruhmi.

Matthias Mayer obhájil titul v super G z Pjongčangu 2018 a keďže na ZOH 2014 v Soči bol víťazom v zjazde, stal sa prvým zjazdárom so ziskom zlatej medaily na troch za sebou idúcich olympijských sviatkoch.

Tesné preteky

Na 2267 m dlhej zjazdovke The Rock bol Mayer v cieli iba o štyri stotinky sekundy rýchlejší ako Američan Ryan Cochran-Siegle, bronz bral líder Svetového pohára v super G Nór Aleksander Aamodt Kilde s odstupom 42 stotín.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

"Boli to veľmi tesné preteky. Počas jazdy Cochrana-Siegleho som bol veľmi nervózny, lebo si počínal veľmi dobre. Bol výborný, ale nakoniec mi to tesne vyšlo," skonštatoval Matthias Mayer.

Ďalšiu medailu má zo zjazdu

Tridsaťjedenročný rodák z Carinthie vo Východných Alpách má z Pekingu v kapse aj bronz zo zjazdu, čím sa stal najúspešnejším rakúskym zjazdárskym olympionikom histórie. S bilanciou 3-0-1 predstihol legendárneho Toniho Sailera, ktorý v roku 1956 v Cortine dAmpezzo bol trikrát zlatý.

Celkovo spomedzi zjazdových lyžiarov majú zo ZOH lepšiu medailovú bilanciu ako Mayer iba niekdajší nórsky univerzál Kjetil Andre Aamodt (4-2-2) a taliansky fenomén Alberto Tomba (3-2-0). Čo sa týka najúspešnejších Rakúšanov v rámci všetkých zimných športov na ZOH, lepší ako Mayer sú len severský kombinátor Felix Gottwald (3-1-3) a skokan na lyžiach Thomas Morgenstern (3-1-0).

"Nakopla ma bronzová medaila zo zjazdu a do super G som šiel s otvorenou mysľou a tiež kondične som bol na tom dobre. Priznávam, že som riskoval viac ako v pretekoch Svetového pohára. Ale na olympiáde to tak má byť, tam nie je možnosť na opravu v iných pretekoch. Pomohli mi aj dobre pripravené lyže, všetko do seba zapasovalo a teším sa z víťazstva. Gratulujem aj konkurentom, ktorí tiež podali výborné výkony," komentoval Mayer pre ORF.

Favoritovi pretekov sa až tak nedarilo

Američan Cochran-Siegle mal pred štartom super G na konte len jedno víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, ale zároveň veľkú motiváciu. Jeho mama Barbara Ann Cochranová sa presne pred 50 rokmi na ZOH 1972 v Sappore stala olympijskou šampiónkou v slalome.

Jej synovi napokon na zlato chýbali štyri stotinky. "Čo sa to deje, Vermont? Dúfam, že mi to vydrží," reagoval Cochran-Siegle krátko po prejazde cieľom.

Bronzový Kilde prišiel do horského strediska Jen-čching ako jeden z najväčších favoritov na zisk zlatej medaily v zjazde a super G, keďže v oboch rýchlostných disciplínach je lídrom v aktuálnom ročníku Svetového pohára. V zjazde skončil piaty a v super G aspoň bronzový.


Zľava: Ryan Cochran-Siegle (striebro), Matthias Mayer (zlato) a Aleksander Aamodt Kilde (bronz) Foto: SITA/AP


"Samozrejme, myslel som si, že vyhrám. Keď prídete do cieľa o sekundu pred súpermi, máte tie najlepšie pocity. Potom však prišli na rad dvaja súperi, ktorí boli oveľa lepší. Oni dnes jazdili ako šampióni a nedali nám ostatným šancu. Tretie miesto je teda pre mňa ako víťazstvo," uznal Kilde.

Rakúšan Matthias Mayer počas super G v Pekingu. Foto: SITA/AP


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie