• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Max Verstappen získal tretí titul bez prerušenia, dokázal viac ako si vedel predstaviť

Max Verstappen získal tretí titul bez prerušenia, dokázal viac ako si vedel predstaviť

Jeho tímový kolega v Red Bulle a prenasledovateľ v hodnotení jazdcov Mexičan Sergio Pérez šprint nedokončil, preto sa z obhajoby titulu teší Verstappen.

8.10.2023 (SITA.sk) - Holanďan Max Verstappen v sobotu večer spečatil zisk tretieho titulu v motoristickom seriáli majstrovstiev sveta monopostov formuly 1.

Pérez šprint nedokončil

Dvadsaťšesťročnému belgickému rodákovi na to stačila aj druhá priečka v sobotňajšom šprinte počas Veľkej ceny Kataru na okruhu v Lusaile.

Jeho tímový kolega v Red Bulle a prenasledovateľ v hodnotení jazdcov Mexičan Sergio Pérez šprint nedokončil, preto sa z obhajoby titulu teší Verstappen.

Ten má v aktuálnej sezóne na svojom konte už 13 víťazstiev a štrnáste môže pridať v nedeľu, pričom do konca sezóny je v programe seriálu F1 ešte ďalších päť pretekov. Sobotňajší šprint ovládol Austrálčan Oscar Piastri z McLarenu.

Tohtosezónny titul svetového šampióna označil Verstappen ako „najlepší". „Prvý bol príliš o emóciách, to sa stáva pri premiérovom titule v F1. Tento rok je môj najlepší, keďže počas neho podávam vyrovnané výkony a ťahal som aj šnúru desiatich triumfov vo veľkých cenách. A aj samotný monopost je pravdepodobne zatiaľ najlepší. Na tento titul som zatiaľ najviac pyšný," vyhlásil holandský pilot.

Verstappen dominoval

Otázkou tejto sezóny ani nebolo to, kto získa majstrovský titul, ale to, kedy sa tak stane. Od mája do septembra na jednotlivých okruhoch však Max Verstappen dominoval a v hodnotení získal výrazný náskok, ktorý už mohli konkurenti atakovať iba matematicky. Ziskom tretieho titulu sa v historických rebríčkoch dostal na úroveň legiend ako Ayrton Senna či Niki Lauda.


„Dosiahol som viac, ako som si len dokázal predstaviť. Užívam si tento okamih a uvidíme, ako sa to všetko skončí," komentoval Holanďan, ktorý po šprinte zaparkoval svoj monopost pred tímový box, postavil na stroj. Do vzduchu vystrelila jeho ruka s troma prstami na znak zisku tretieho titulu.


Verstappen mal po sobote menšie dilemu. Či spečatenie zisku tretieho titulu poriadne oslávi, alebo sa bude pripravovať na nedeľňajšiu Veľkú cenu Kataru. „Myslím si, že večer si doprajem niekoľko sýtených minerálok," poznamenal s úsmevom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie