• Dnes je: Pondelok 26. októbra 2020 meniny má Demeter

Maturity a záverečné skúšky dostali od hygienika zelenú, prijímačky na stredné školy by mohli byť online

Maturity a záverečné skúšky dostali od hygienika zelenú, prijímačky na stredné školy by mohli byť online

Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou.

Na niektorých stredných školách by sa mohli prijímacie skúšky uskutočniť online formou. Uviedol to v stredu na tlačovej besede minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Taktiež dodal, že sa uskutočnia aj maturity.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v stredu 15. apríla totiž povolil konanie maturitných skúšok, záverečných skúšok, záverečných pomaturitných skúšok a absolventských skúšok v dennej a externej forme štúdia.

Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia.


Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.


S účinnosťou od 15.4.2020 Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky umožňuje konanie prijímacích skúšok, ukončenie výchovy a vzdelávania na stredných školách a konanie maturitných skúšok, záverečných skúšok, záverečných pomaturitných skúšok a absolventských skúšok v dennej i externej forme štúdia za dodržania nasledovných podmienok:


Skúšobná komisia


- skúšky realizovať v najväčšej miestnosti zariadenia (zasadacia miestnosť a pod.)


- vzdialenosť medzi pracovnými miestami skúšajúcich pedagógov by mala byť minimálne 2 m


- každý skúšajúci musí byť chránený rúškom


- používať vlastné písacie potreby


- obmedziť osobný kontakt, vrátane podávania rúk


- priebežne sledovať svoj zdravotný stav (telesná teplota, respiračné problémy, kašeľ a pod.)


- vyvarovať sa dotykov tváre a rúšok rukamiŠtudenti

- v rámci maturít pozývať študentov do miestnosti iba po jednom v rámci prijímacích skúšok v skupinách po dvoch študentoch pri písomných testoch dodržiavať minimálne 2 metrové odstupy jednotlivých študentov medzi sebou (obsadzovať každú druhú lavicu)


- v prípade praktických častí maturitných skúšok by mali byť zabezpečené dvojmetrové odstupy pre pracovné miesta, určené pre výkon praktickej skúšky nemali by byť zadávané skupinové úlohy pre viac ako dvoch študentov


- každý študent musí byť chránený rúškom,


- používať vlastné písacie potreby, -obmedziť osobný kontakt, vrátane podávania rúk


- vyvarovať sa dotykov tváre a rúšok rukami


- priebežne sledovať svoj zdravotný stav (telesná teplota, respiračné problémy, kašeľ a pod.)
Pred začatím skúšky je potrebné zmerať teplotu členov skúšobnej komisie a študentov. Osoba s prejavmi akútneho respiračného ochorenia, osoba s klinickými príznakmi COVID 19, ako aj osoby podliehajúce karanténnym opatreniam, sú z účasti na skúškach vylúčené, vrátane pedagógov.


V priestoroch zariadenia musia byť umiestnené na dostupných miestach dezinfekčné prostriedky na dezinfekciu rúk. Potrebné je pravidelne dezinfikovať povrchy pracovných plôch a kľučky a pravidelne krátkodobo a účinne vetrať miestnosti. Po celý čas konania skúšok je zakázaná konzumácia stravy a nápojov. V prípade trvania skúšok viac ako 4 hodiny je potrebné vyhradiť prestávku na obed skúšobných komisií, v trvaní min. 30 minút.


Pri konzumácii jedla je povinnosť dodržiavať 2 metrové odstupy medzi konzumujúcimi osobami v miestnosti určenej na konzumáciu jedla, pre každú skúšobnú komisiu v oddelenom čase. Pri striedaní komisií na čas obeda je potrebné miestnosť dôkladne jednorazovo vyvetrať.


Gratulácia k úspešnému zvládnutiu skúšok sa musí zaobísť bez tradičného podania rúk.


Krčméry by chcel otvárať škôlky, podľa premiéra by sa mali riešiť iné problémy

Pomaly by sa mohli začať otvárať škôlky a prvé stupne škôl. Myslí si to člen permanentného krízového štábu Vladimír Krčméry. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) však hovorí, že by sa mali riešiť iné problémy, ako je otváranie škôlok. Uviedli to pred rokovaním ústredného krízového štábu.


Dôvodom, prečo chce Krčméry otvárať škôlky, je to, že mnoho rodičov, ktorí pracujú ako zdravotné sestry či lekári, musí byť doma na OČR. Sú to profesie, ktoré podľa Krčméryho "budeme potrebovať".

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie