• Dnes je: Štvrtok 05. augusta 2021 meniny má Hortenzia

Matovičovu vládu počet infekčných v Revúcej prekvapil, Dáta bez pátosu na tento okres upozorňovali už pred týždňom

Matovičovu vládu počet infekčných v Revúcej prekvapil, Dáta bez pátosu na tento okres upozorňovali už pred týždňom

„Nie sme stranícky vyhranení. Dávame len dáta na stôl a ak si ich niekto všimne, teší nás to.

Najvyššia pozitivita za sobotu v okrese Revúca nie je prekvapením. Matematici združení za projektom Dáta bez pátosu to uviedli na sociálnej sieti s tým, že vláde to vopred hlásili.

O Revúcej nikto z Bratislavy nechyroval

Na nedeľňajšej tlačovej konferencii predstaviteľov vlády pritom odznelo, že za sobotu bol rekordmanom okres Revúca, „o ktorom nikto nechyroval z Bratislavy“.

Analytici však podľa ich slov poslali v sobotu 16. januára pred rokovaním vlády situačný report k riadeniu pandémie. E-mail zaslali do kancelárie premiéra Igora Matoviča, podpredsedníčke vlády Veronike Remišovej, podpredsedovi vlády Richardovi Sulíkovi aj do prezidentskej kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej.


Okres Revúca bol v ich reportoch cez víkend pred spustením skríningu z celkom 72 okresov Slovenska uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii zo 14. januára v dennom reporte.

Zmena sedemdňovej incidencie po okresoch

Okres Revúca bol v tiež v reporte na siedmom mieste vyznačený červeným ako rýchlo rastúci okres v náraste sedemdňovej incidencie na 10-tisíc obyvateľov. Priamo v e-maili bol nepriamo zmieňovaný v odstavci k reportu zmeny sedemdňovej incidencie po okresoch. „Uviedli sme, že report hovorí o trendoch s tým, že niektoré trendy sú aj zlé a tie treba strážiť,“ doplnili analytici.

E-mail s informáciami, reportami či grafmi za okresy posielajú analytici pravidelne a opakovane. „Nie sme stranícky vyhranení. Dávame len dáta na stôl a ak si ich niekto všimne, teší nás to. Ak poďakuje, sme radi. Ak sa nič nestane, nevadí nám to,“ dodali. Mrzia ich však vyjadrenia z tlačovej konferencie ako „z kancelárie v Bratislave“ a „len tak od stola povedia, ktoré okresy testovať“ a aj slová, že Revúca je prekvapenie.


„Nie sme majstri sveta, nepojedli sme všetku múdrosť sveta. Sme však dosť skúsená partia manažérov, ktorí analyzujú len-a-len tie isté dáta a čísla, ktoré má k dispozícii štát, ktorý si platíme,“ uzavreli matematici z projektu Dáta bez pátosu.

Mikasov úrad vydal vyhlášku, upravuje zákaz vstupu na pracoviská. Inštitút ľudských práv považuje sankcie za porušenie ľudských práv

Inštitút ľudských práv považuje sankcie za neúčasť na celoplošnom testovaní za porušenie ľudských práv

Protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia Covid-19

Koronavírus sa ľahko šíri kvapôčkami, človek sa môže ľahko nakaziť doma, i v nemocnici

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie