• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Matovičovi sa z lekárskych odborárov prevrátil žalúdok. Pacientov podľa neho berú za rukojemníkov a neriešia korupciu

Matovičovi sa z lekárskych odborárov prevrátil žalúdok. Pacientov podľa neho berú za rukojemníkov a neriešia korupciu

Rozkrádať zdravotníctvo a okrádať tak chorých ľudí ako Robert Fico a Peter Pellegrini považujem za najhorší možný čin politika. Brať si za rukojemníkov pacientov a organizovať sabotáž ochrany zdravia, považujem za najhorší možný čin lekára

Nedokážem viac sedieť a rokovať s ľuďmi, pre ktorých chorý človek v nemocnici je len nástroj na vydieranie pre vlastný prospech.

Napísal minister financií SR a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na sociálnej sieti počas sobotňajšieho rokovania zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) s vládou SR, na ktorom sa však on už nezúčastnil.

Dodal, že s odborármi z LOZ rokoval asi 40 hodín, no viac už nebude. „Žalúdok sa mi definitívne prevrátil.

Nie, nedokážem viac sedieť zoči-voči ľuďom, ktorí na rokovaní o sebe povedia, že sú „elita národa“ a zároveň cynicky, chladnokrvne a ironickým úsmevom vám šplechnú do očí, že im je jedno, kto bude liečiť ľudí bojujúcich o život v nemocniciach po 1. decembri,“ uviedol Matovič. Dodal, že niečo tak odporné ešte nezažil.

Peniaze neostanú na iné

Matovič je presvedčený, že odborári huckali, huckajú a budú huckať lekárov, budú im dávať návody, ako čo najviac paralyzovať chod nemocníc, a preto by vydieračom neustupoval.


„To, čo predvádzajú odborári z LOZ nemá nič spoločné so zápasom za spravodlivú mzdu. Lebo to, že si vydieraním a braním rukojemníkov vydobyjú stovky miliónov len pre seba na úkor všetkých ostatných, prinesie mnoho iných zbytočných obetí,“ tvrdí šéf rezortu financií.


Upozornil, že lekári síce budú mať vyššie platy, ale o to menej peňazí ostane na nové lieky, nové prístroje i na mzdy iných zdravotníkov.

„Rozkrádať zdravotníctvo a okrádať tak chorých ľudí ako Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD) považujem za najhorší možný čin politika. Brať si za rukojemníkov pacientov a organizovať sabotáž ochrany zdravia, považujem za najhorší možný čin lekára,“ napísal Igor Matovič.

Odpad a chrapúň

Minister financií zároveň upozornil, že odborári z LOZ vo svojich požiadavkách neriešili rozšírenú korupciu v zdravotníctve.


„Keď som mal 22 rokov, s mamou sme čakali na výsledok otcovej operácie, ktorému diagnostikovali zhubný nádor na mozgu. Hlavný operatér povedal mamine, že potrebuje motivovať operačný tím a päťtisíc by to spravilo. Keď mu mamina odovzdala peniaze, operácia začala, v lete toho roku ocino zomrel,“ zdôveril sa Matovič.


Ďalej uviedol, že pred niekoľkými týždňami rokoval so spomínaným lekárom. „Žalúdok sa mi obracal, ale nemohol som na sebe dať znať, že vidím ľudský odpad. Odpad, ktorý sa pred Slovenskom tvári na elitu a, bohužiaľ, Slovensko ho za elitu považuje,“ uviedol.


Dodal, že to zvládol, pretože zastupoval štát a nie syna otca so zhubným nádorom v hlave, „za ktorého si bezcitný chrapúň od mamy príkladne vydieračským spôsobom vypýtal „motivačné“ a kým neprišlo, ani operovať nezačal. Ľudský odpad je dnes verejným podporovateľom vydierania LOZ“.

Komunistické rovnostárstvo

Komunistické rovnostárstvo, ktoré akúkoľvek možnosť odmeňovať podľa schopností, snahy a prístupu k pacientovi podľa Matoviča zabíja v zárodku.


„Nebudú lepšie operácie, nebudú kratšie čakacie doby, nebude na lepšie lieky. Naďalej sa budú miliónové operačné sály využívať v prieme šesť hodín denne, lebo však operovať len do druhej poobede je základné ľudské odborárske právo,“ tvrdí minister financií.

Sebectvo jedných podľa Matoviča logicky povedie k utrpeniu a strádaniu iných. „Som hrdý na všetkých čestných a pracovitých lekárov, ktorým je už nemorálne konanie odborárov z LOZ akosi proti srsti,“ uzavrel Matovič.

Najväčší možný kompromis

Premiér Eduard Heger sa po sobotňajšom sedemhodinovom rokovaní na Úrade vlády SR s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ) definitívne dohodol na plnení ôsmich požiadaviek lekárov.


Kríza je tak podľa neho zažehnaná. „Dohodli sme sa, našli sme zhodu aj na platoch,“ povedal. Podľa neho ide o najväčší kompromis, aký sa mohol dohodnúť.


Vláda podľa neho ustúpila v požiadavke dodatočných 40 miliónov eur určených na platy lekárov. V platnosti zostáva aj stabilizačný príspevok pre ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Od 1. januára budúceho roka plat neatestovaného lekára podľa predsedu vlády stúpne na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku a za každý rok praxe získa 0,015-násobok priemernej mzdy.

Dohodu ocenil aj Visolajský


Plat atestovaného lekára dosiahne 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku a za každý rok praxe 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov.


Od 1. januára 2025 sa pri atestovaných lekároch zvýši koeficient za roky praxe z 0,025 na 0,03. „Dnešok je o dohode,“ dodal premiér Heger.


Dohodu s vládou ocenil aj predseda LOZ Peter Visolajský. „V najbližších dňoch sa môžu rozbehnúť zmeny pre lepšie zdravotníctvo na Slovensku,“ uviedol.


Najväčším problémom slovenského zdravotníctva je podľa neho nedostatok zdravotníckeho personálu. „Verím, že dnes sme začali tento najväčší problém slovenského zdravotníctva riešiť,“ dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie