• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Matovičova pomoc rodinám nie je finančne krytá, SaS bude návrh blokovať

Matovičova pomoc rodinám nie je finančne krytá, SaS bude návrh blokovať

Šéf liberálov Sulík opakovane zdôraznil, že zvyšovanie daní je pre stranu červená čiara.

26.4.2022 (Webnoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita podporuje okamžitú pomoc pre skupiny ľudí najviac postihnuté zdražovaním, systémové zmeny v hodnote 1,2 miliardy eur však nepodporí. V utorkovej relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres to povedal predseda liberálov Richard Sulík.

Trvalé zvyšovanie prídavkov na deti, daňového bonusu a zavedenie príspevku na služby pre deti v sume 1,2 miliardy eur považuje za rozsiahle systémové zmeny, ktoré nie sú finančne kryté a vládna koalícia ich navrhuje prijať príliš rýchlo.

Zmeny poškodia najchudobnejších

„Som proti tomu, aby sa zvyšovali dane, to je pre nás červená čiara," povedal šéf liberálov. Dlhodobo žiada, aby vládna koalícia prijala formou ústavného zákona tzv. daňovú brzdu.

Na tomto kroku je podľa neho už technická dohoda, avšak politická zatiaľ nie. Nepáči sa mu to, že zvyšok vládnej koalície chce prijať veľké systémové zmeny „pod rúškom okamžitej pomoci".

Okamžitú pomoc pritom liberáli podporujú. Všetky daňové nadpríjmy, ktoré má štát aj vďaka zvyšovaniu cien, by sa podľa Sulíka mali vynaložiť na pomoc pre tých, ktorí to najviac potrebujú.


Osobne by menil parametre v existujúcom sociálnom systéme, napríklad by jednorazovo zvýšil životné minimum. Predseda SaS tiež upozornil na to, že pripravované zmeny v nároku na daňový bonus môžu viesť k tomu, že vláda poškodí chudobných pracujúcich. „Ľudia zarábajúci menej ako minimálnu mzdu na tom budú ešte horšie," tvrdí.

Na pomoc ľudom v boji so zdražovaním chce vláda v tomto roku vynaložiť 260 miliónov eur a v budúcom roku jednu miliardu eur.

Porastú príspevky na deti

V tomto roku sa prídavok na dieťa jednorazovo zvýši zo súčasných 25,88 eura na 100 eur. Príspevok v sume 100 eur dostanú aj rodiny v hmotnej núdzi, seniori, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok, opatrovatelia, osobní asistenti a náhradní rodičia. Jednorazovo zvýšený prídavok na dieťa v sume 100 eur dostanú rodičia na nezaopatrené deti v júli tohto roka.


Od augusta tohto roka sa má prídavok na dieťa trvalo zvýšiť z 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 40 eur. Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti.

Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura. Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur.


Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 60 eur na dieťa.

Vyššie dane pre monopoly

Rezort financií tiež plánuje zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej minimálnej mzdy.

Po novom by mali mať rodičia podľa Matoviča nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa však podľa ministra financií mala naviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.


Zdroje na vyššiu finančnú pomoc rodinám chce vláda podľa ministra financií Igora Matoviča získať zvýšením daní pre približne 100 firiem.


„Zvýšime dane mimoriadne bohatým firmám, ktoré túto rodinnú politiku zaplatia," povedal. Spomenul odvod pre regulované subjekty a vyššie dane pre monopoly, či oligopoly. Podrobnosti chce minister financií oznámiť na osobitnej tlačovej besede.

Sulík: Vláda by mala valorizovať dôchodky skôr, ako až začiatkom budúceho roka

Vláda by mala pristúpiť k valorizácii dôchodkov o infláciu skôr, ako až začiatkom budúceho roka. V utorkovej relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres to povedal predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

„Jednorazovo by sa mohlo povedať, že nadpríjmy štátu by sa mohli použiť na valorizáciu dôchodkov," povedal.


Valorizovať dôchodky až od začiatku budúceho roka je podľa Sulíka správne pri dvojpercentnej, alebo trojpercentnej inflácii.


„Ak je 10-percentná, tak je to veľmi prudká zmena," tvrdí Sulík. Upozornil na to, že štát má nadpríjmy pre vysoký rast cien. „Ide o môj osobný názor, na koaličnej rade som sa o tomto ešte s mojimi kolegami nebavil," dodal.

Jednota dôchodcov si podala vládu, pri zdražovaní sa otočila chrbtom všetkým seniorom

Vláda sa pri navrhovaní pomoci súvisiacej so zdražovaním otočila chrbtom všetkým seniorom. V tlačovej správe to uviedla Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS). Kabinet pri zdražovaní podľa JDS ignoruje ústavné a sociálne práva seniorov a z chudobných seniorov robí žobrákov.


Zástupkyňa JDS Valéria Pokorná tvrdí, že význam pre túto vládu majú iba tí občania Slovenska, ktorí vytvárajú ekonomické hodnoty.

Protesty budú pokračovať

JDS bude preto pokračovať v protestných zhromaždeniach. Po schválení pomoci pri zdražovaní bez financií pre seniorov bude JDS zároveň iniciovať ďalšie protestné, ale aj iné akcie. „Na začiatku tohto roka mal každý tretí senior starobný dôchodok pod hranicou chudoby. Je to hanba vládnej koalície, že ďalšie desaťtisíce seniorov uvrhne vedome do pasce chudoby," uviedla Pokorná.


V spotrebnom koši seniorov tvoria podľa nej náklady na bývanie, energie a potraviny viac ako 45 percent. „Tieto položky rástli a budú rásť najviac a najrýchlejšie, a to v roku 2022 aj 2023," dodala.

Zvýšenie prídavku na dieťa

Na pomoc ľudom v boji so zdražovaním vláda v tomto roku vynaloží 260 miliónov eur a v budúcom roku jednu miliardu eur. V tomto roku sa prídavok na dieťa jednorazovo zvýši zo súčasných 25,88 eura na 100 eur. Na tento účel vláda vynaloží 83 miliónov eur.

Prídavok sa zvýši pre 661-tisíc rodičov, ktorí majú 1,1 milióna nezaopatrených detí. Bude sa to týkať všetkých nezaopatrených detí bez ohraničenia veku. Príspevok v sume 100 eur dostanú aj rodiny v hmotnej núdzi, seniori, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok, opatrovatelia, osobní asistenti a náhradní rodičia.

Narastie aj daňový bonus

Jednorazovo zvýšený prídavok na dieťa v sume 100 eur dostanú rodičia na nezaopatrené deti v júli tohto roka. Od augusta tohto roka sa má prídavok na dieťa trvalo zvýšiť z 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 40 eur. Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 60 eur na dieťa.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie