• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Matovičova „atómovka“ neprešla, mladí a matky s deťmi s príjmom do 2-tisíc eur si neprilepšia

Matovičova „atómovka“ neprešla, mladí a matky s deťmi s príjmom do 2-tisíc eur si neprilepšia

Exminister financií a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Parlament neposunul do ďalšieho legislatívneho procesu návrh lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča, aby matky detí vo veku do 15 rokov s hrubým príjmom do dvoch tisíc eur neplatili zo svojej mzdy daň z príjmu.

Rovnaké pravidlá sa mali vzťahovať aj na mladých ľudí do 25 rokov. Ak takáto matka alebo mladý človek do 25 rokov zarábajú v hrubom viac ak dvetisíc eur, z príjmu presahujúceho túto sumu by už daň zaplatili.

Návrh podporilo 57 poslancov, traja boli proti a 62 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Mesačná nezdaniteľná suma

Expremiér Matovič navrhoval pre mladých ľudí vo veku do 25 rokov a matky detí vo veku do 15 rokov zaviesť ročnú nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 16-násobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

V budúcom roku by išlo o 16-násobok sumy 1 304 eur, teda o 20 864 eur. Mesačná nezdaniteľná suma by tak v budúcom roku dosiahla 1 738,66 eura.


Pri hrubej mzde vo výške 2 000 eur zaplatí zamestnanec sociálne poistenie v sume 188 eur a zdravotné poistenie v sume 80 eur.

Daňové zvýhodnenie

Základ dane pre mladých ľudí vo veku do 25 rokov a matky detí vo veku 15 rokov by tak predstavoval 1 732 eur.

„Prijatím návrhu zákona by tak vybrané skupiny fyzických osôb pri hrubej mzde do 2 000 eur vďaka zvýšenej nezdaniteľnej časti základu dane neplatili daň z príjmu,“ uvádza sa v návrhu. Takéto daňové zvýhodnenie by sa netýkalo mladých ľudí do 25 rokov, ktorí sú živnostníkmi a uplatňujú si paušálne výdavky.


Líder hnutia OĽaNO tiež navrhoval zo zákona o dani z príjmov vypustiť prechodné ustanovenia, ktorými sa daňový bonus na deti vo výške 140 eur uplatní poslednýkrát za december 2024.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie