• Dnes je: Utorok 27. júla 2021 meniny má Božena

Matovič zrejme klamal. Má aj naďalej zostať vo vláde? (komentár)

Matovič zrejme klamal. Má aj naďalej zostať vo vláde? (komentár)

Matovič obhajoval seba a nedbal na reputáciu Slovenska

Trauma okolo dovozu vakcíny Sputnik V sa pravdepodobne blíži ku koncu. K rozuzleniu vzťahov s dodávateľom ruskej očkovacej látky v značnej miere prispela prezidentka Zuzana Čaputová.

Podstatou jej štvrtkového vyhlásenia je, že Rusi nežiadali vrátiť vakcíny kvôli testom v necertifikovanom laboratóriu.

Dodávam, že to povedal minister financií a expremiér Igor Matovič. Čo teraz?

Matovič obhajoval seba a nedbal na reputáciu Slovenska

Tvrdenie, že Matovič nehovoril pravdu, jednoducho povedané klamal verejnosť, je pádny dôvod na zamyslenie sa, či takýto minister má zostať aj naďalej vo vláde. Koľko útokov sme si vypočuli z úst samotného Matoviča na adresu slovenských vedcov, že nesprávnym konaním ohrozili dodávky vakcíny na Slovensko.


Bleskovou cestou do Moskvy a Budapešti sa akože snažil zachrániť, čo sa ešte dá. Nakoniec vysvitne, že to všetko bol iba marketingový ťah bývalého premiéra, ktorý sa nevie zmieriť s tým, že už viac nie je v strede pozornosti.

Svojimi krokmi vôbec nedbal na reputáciu Slovenska. Utekal do Maďarska, aby tam narýchlo dohodol testovanie vakcíny v certifikovanom laboratóriu, prosil tamojšieho premiéra Viktora Orbána, aby nám preukázal láskavosť a jeho ústav zachránil očkovanie ruskými vakcínami.


Z vyhlásenia prezidentky vyplýva, že to vôbec nemusel robiť a tak poškodiť dobré meno Slovenska a zároveň aj slovenskej diplomacie.

Čo ďalej pán Matovič?

Očakávam, že sa znovu vrátime do obdobia vládnej krízy, keď koaliční partneri budú žiadať vysvetlenie, ak vôbec nejaké existuje. Jediné, čo by zachránilo Matoviča, je zverejnenie listu z Ruska, ktorý by dokázal, že klamala prezidentka SR.


V opačnom prípade by sa mal zbaliť a opustiť vládne priestory, inak je na stole otázka, ako budeme môcť veriť podpredsedovi vlády a ministrovi financií, že klamať nebude aj ďalej, len pre vlastnú hrdosť.

Ak prezidentka mala pravdu a Matovič neodíde sám, mali by sa o to postarať predovšetkým poslanci jeho materskej strany, ktorých priviedol do parlamentu. Neviem totiž, ako by mohli v Národnej rade SR obhajovať jeho kroky, keď nebudú vedieť, či hovorí pravdu alebo si robí znovu iba vlastný marketing.


Neprekvapí ma, ak čoskoro budeme svedkami, že v parlamente opozícia navrhne jeho odvolanie. Vtedy sa uvidí, či je pre poslancov dôležitejšie zachovať niekoho kreslo alebo dobré meno tejto krajiny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie