• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Matovič už nerobí hanbu len doma, ale aj v zahraničí. Tentoraz je terčom EMA (komentár)

Matovič už nerobí hanbu len doma, ale aj v zahraničí. Tentoraz je terčom EMA (komentár)

Pán Matovič, komunizmus padol pred tridsiatimi rokmi a to by ste si museli uvedomiť.

Vážený pán premiér, už sme si zvykli, že Vaše vyjadrenia na domácej politickej scéne sú často dôvodom úsmevov na tvárach občanov.

V poslednom čase však už prekračujete medze aj vo vzťahu k zahraničiu a to iste nevrhá dobrý obraz na Slovensko.

Predtým, ako niečo napíšete, možno by bolo dobré, keby ste si to premysleli, alebo sa poradili s niekým, kto sa v danej oblasti lepšie vyzná. Nie ste najmúdrejší.

Začalo to Ukrajinou

Všetci sme už počuli žarty na účet Ukrajiny, ktoré mali za následok reakciu aj samotného ministerstva zahraničia susednej krajiny. Pripomeňme, pán Igor Matovič, že v relácii Rádia Expres na otázku, čo Slovensko sľúbilo Ruskej federácii za nákup vakcíny Sputnik V, ste so žartom odvetili: „Zakarpatskú Ukrajinu.“


S takýmito vecami netreba žartovať. Čo keby niekto aj v žarte povedal, že napríklad Maďarsku prisľúbil južné Slovensko? Mlčali by ste? Neverím. Alebo ak áno, tak by ste mali ihneď opustiť premiérsku funkciu.

O tom, že ste v dosť chúlostivej otázke o dvojitom občianstve radšej podporili ministra zahraničných vecí Maďarska Pétra Szijjárta ako vlastného člena vlády, už ani nehovorím. Hanba doma a potešenie u našich južných susedoch.


Vraj Vám pomohol získať vakcínu Sputnik V. Smiešne, že uprednostňujete pomoc pri dovoze neregistrovanej vakcíny pred záujmami Slovenskej republiky. A teraz o tej vakcíne.

Pokračovalo Európskou liekovou agentúrou

„Milá Christa, všetci by sme boli veľmi radi, aby ste si v EMA na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a 7 dní v týždni – a neschvaľovali tak nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne. Ide totiž o život. A nie jeden,“ sú vaše slová pán premiér, ktorými ste reagovali na to, že Christa Wirthumerová-Hocheová požiadala členské štáty Európskej únie, aby neschvaľovali núdzové nasadenie ruskej vakcíny Sputnik V, kým EMA sama dostatočne neposúdi jej bezpečnosť a efektivitu.


Viem, že keď ste vsadili jednu jedinú kartu svojho zotrvania vo funkcii premiéra na Sputnik V, každé oddialenie použitia tejto vakcíny je pre Vás pohromou. Nikto vám nebráni, aby ste sa vyjadrili k slovám predstaviteľky EMA, ale predsa to musí mať nejakú kultúru.

Pravdepodobne ste s pani Wirthumerovou-Hocheovou kamaráti, lebo oslovovať niekoho „milá Christy“, by som si v opačnom prípade nedovolil! A pravdepodobne, keby som chcel niekoho titulovať, tak by som si zistil, aká je presne jeho funkcia. Wirthumerová-Hocheová totiž nie je šéfka EMA ako ste vy uviedli, ale predsedníčkou Správnej rady agentúry. Výkonnou riaditeľkou, teda jej šéfkou, je Emer Cooková.

Nezakrývajte vlastné zlyhania

Pravdepodobne si myslíte, že sú v EMA povaľači, keď žiadate od jej pracovníkov, aby pracovali nonstop, aby ste mohli vakcínu používať čím skôr. Myslím, že už sú preč časy, keď generálny tajomník Ústredného výboru niečo povedal a tak to muselo byť.


Pán Matovič, komunizmus padol pred tridsiatimi rokmi a to by ste si museli uvedomiť. Teraz sa pracuje podľa stanovených predpisov a nie rozkazu vodcu. Chcete spochybniť organizáciu práce EMA? Vaše organizačné schopnosti by im iste nepomohli.

Mali ste si uvedomiť, keď ste kupovali Sputnik V, že nie je úplne jednoduché použiť nejakú vakcínu, ak nie je preskúmaná. Nechcem spochybňovať ruských vedcov, ale na schválenie musí čakať aj vakcína renomovanej firmy Jonson&Jonson, aj keď v USA už dostala zelenú. Uvedomte si, že tak to jednoducho chodí.


Na záver len zopár slov. Prosím Vás, keď budete nabudúce komunikovať so zahraničím, nerobte nám hanbu. Nezakrývajte vlastné zlyhania na domácej scéne výkrikmi do zahraničia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie