• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Matovič si podľa Fica kupuje Cigánov, Smer-SD navrhuje dať každej domácnosti 1500 eur (video)

Matovič si podľa Fica kupuje Cigánov, Smer-SD navrhuje dať každej domácnosti 1500 eur (video)

„Matovič si kupuje Cigánov,“ tvrdil Fico s tým, že minister financií sa svojimi návrhmi zavďačí rómskym rodinám.

Predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico na utorňajšej tlačovej konferencii informoval, že strana Smer-SD nepodporí v parlamente žiadne návrhy v súvislosti s pomocou rodinám, ktoré by išli na úkor rozpočtov miest, obcí a samosprávnych krajov.

Podľa šéfa Smeru-SD minister financií Igor Matovič (OĽaNO) chce zobrať samosprávam vyše 620 miliónov eur.

Keby tak na tri-štyri týždne vypli všetky služby, tak by premiér Eduard Heger (OĽaNO), prezidentka Zuzana Čaputová podľa Fica rýchlo pochopili, aké dôležité sú samosprávy pre život ľudí na Slovensku.

„Matovič si kupuje Cigánov,“ tvrdil Fico s tým, že minister financií sa svojimi návrhmi zavďačí rómskym rodinám. Smer-SD predloží v parlamente návrh poskytnúť 1500 eur pre každú domácnosť a návrh o zavedení bankového odvodu.

Sulík zmietol Matovičov plán pod stôl, SaS predstavila „Dáždnik pomoci"

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila vlastné riešenie pomoci ľudom v súvislosti so zdražovaním. Liberáli navrhujú mimoriadne zvýšiť životné minimum, rozšíriť okruh poberateľov príspevku na bývanie, tento príspevok na bývanie zvýšiť a znížiť krátenie dávok v hmotnej núdzi.

Na tlačovej besede to povedal predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Tieto opatrenia podľa neho pomôžu chudobným ľuďom.

Matovič nevie domyslieť veci

„Sme za to, aby štát veľmi rýchlo pomohol ľuďom, ktorí to najviac potrebujú,“ povedal. Strana SaS podľa neho nikdy nebola proti pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Pomoc rodinám, ktorú predstavil minister financií Igor Matovič, podľa Sulíka nie je pomocou pre tých, ktorí sú sociálne odkázaní.

„Je to populizmus, rozdávať peniaze cudzích ľudí, domyslieť veci nikdy nebolo silnou stránkou Igora Matoviča,“ povedal líder SaS. Zdôraznil, že dodnes nevideli písomný návrh pomoci rodinám.

Liberáli nikdy nepodporia zvýšenie daní

Predseda SaS zopakoval svoje predošlé tvrdenia o tom, že liberáli nikdy nepodporia zvýšenie daní. Na tento krok si SaS uplatní právo veta. „Ak by malo byť toto právo ignorované, tak koaličná zmluva pre nás stráca zmysel,“ povedal.

Opätovne upozornil na to, že zvýšený daňový bonus na dieťa majú financovať obce sumou viac ako pol miliardy eur. Podľa informácií z koaličnej rady má pritom štát podľa Sulíka daňové nadpríjmy v sume jednej miliardy eur. „Toto sa dozvieme medzi rečou,“ zdôraznil.

Miernejšie krátenie dávok

Životné minimum má od júla tohto roka bez zásahu vlády stúpnuť zo súčasných 218,06 eura na 234 eur. Liberáli podľa poslanca Národnej rady SR za SaS Petra Cmoreja žiadajú, aby táto čiastka išla až na sumu 280 eur. Keďže na životné minimum je podľa neho naviazaných 28 dávok, napríklad prídavok na dieťa, rodičovský príspevok, dávky pre ťažko zdravotne postihnutých, či dávky v hmotnej núdzi, razantnejším zvýšením životného minima by výraznejšie stúpli aj tieto dávky. Tento krok by si podľa neho vyžiadal v tomto roku 82 miliónov eur.


Príspevok na bývanie by sa podľa SaS mal vyňať z dávok v hmotnej núdzi a zároveň zvýšiť zo súčasných dvoch úrovní približne 60 eur a 100 eur na 100 eur mesačne pre jednotlivca a pre viacčlennú rodinu 150 eur na mesiac. Suma príspevku na bývanie by sa pritom mala krátiť o 10 percent z vlastných príjmov jeho poberateľa.

Náklady na tento krok by podľa Cmoreja tvorili 60 miliónov eur. Posledným návrhom SaS je miernejšie krátenie dávok v hmotnej núdzi, ak poberateľ tejto dávky pracuje. V súčasnosti sa suma týchto dávok kráti o 75 percent zo zárobku, liberáli navrhujú tieto dávky krátiť len o 50 percent zo zarobenej sumy.

Zvýšenie prídavku na dieťa

Od júla tohto roka sa má prídavok na dieťa podľa návrhu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) zvýšiť zo súčasných 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.


Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 50 eur na dieťa.

Zmiernené podmienky na daňový bonus

Rezort financií tiež plánuje zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej minimálnej mzdy.


Po novom by mali mať rodičia podľa Matoviča nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa však podľa ministra financií mala naviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie