• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Matovič sa vyhráža odchodom z koalície, počul o dohodách s „mafiou“

Matovič sa vyhráža odchodom z koalície, počul o dohodách s „mafiou“

Problém v koalícii môže spôsobiť voľba nového generálneho prokurátora.

23.11.2020 (Webnoviny.sk) - Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vystúpi z koalície, ak by niektorá koaličná strana zvolila generálneho prokurátora s podporou opozičných strán.

Matovičovo upozornenie partnerom

Pred pondelňajším rokovaním Ústredného krízového štábu to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Šéfa Generálnej prokuratúry SR (GP SR) by mal parlament voliť na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína v utorok 24. novembra.

O šéfa GP SR sa uchádza sedem kandidátov - Jozef ČentéšJán ŠantaRastislav RemetaJán HrivnákJuraj KlimentMaroš Žilinka a Tomáš Honz.

Ešte pred začiatkom vypočúvania kandidátov premiér upozornil koaličných partnerov, že počul, že niektoré politické strany urobili dohody s „mafiou, či jednou, alebo druhou". „Ak by sa niečo také stalo, samozrejme, OĽaNO vystúpi z koalície, a je koniec," doplnil. O ktoré strany malo ísť, nepovedal.

Reakcia strany Za ľudí

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na Matovičove slová uviedla, že nikdy nekomunikovala a nebudú komunikovať s opozíciou, ktorej predstavitelia sú zodpovední za pokrivenú spravodlivosť na Slovensku.


Predstavitelia strany Za ľudí požiadali koaličných partnerov o mimoriadnu Koaličnú radu po vypočutí všetkých kandidátov a pred voľbou nového generálneho prokurátora v Národnej rade SR. Ich cieľom je dohoda všetkých koaličných partnerov. V tlačovej správe o tom informovalo Tlačové oddelenie strany Za ľudí.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga na sociálnej sieti uviedol, že ak sa chce niektorá z koaličných politických strán dohadovať s opozičnými lídrami, ktorí zodpovedajú za rozvrat Slovenska, nech radšej rovno odíde.


„Koalícia má povinnosť voči voličom dohodnúť sa. Ak chce niekto uprednostniť pred dohodou v koalícii dohodu s opozíciou, tak to nech sa radšej koalícia rozpadne. Hovorím to s plnou vážnosťou. Tak dôležitá je pre mňa voľba generálneho a špeciálneho prokurátora,“ uzavrel Šeliga.


Člen Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Ondrej Dostál (klub SaS) od začiatku preferuje možnosť, aby sa vládna koalícia po verejných vypočutiach pokúsila nájsť dohodu na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora ešte pred prvým kolom voľby. K tomu však podľa neho vedie cesta cez vzájomné pokojné rokovania koaličných strán a vecné posúdenie silných a slabých stránok jednotlivých kandidátov aj na základe priebehu verejných vypočúvaní, nie cez vyhrážanie sa koaličným partnerom odchodom z koalície.


Dostál to napísal vo svojom profile na sociálnej sieti. „Za poslanecký klub SaS môžem vylúčiť, že by sme sa pokúšali robiť pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora dohody s opozíciou,” podotkol.


SaS odmieta špekulácie

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta špekulácie o dohodách s opozíciou na voľbe generálneho prokurátora. Reagujú tak na slová predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) o tom, že ak by sa niektorá vládna strana dohodla s opozíciou a zvolili by v parlamente kandidáta na generálneho prokurátora, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by vystúpilo z koalície. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej ŠprlákOndrej Šprlák


Strana SaS si podľa vlastného vyjadrenia počká na verejné vypočúvanie všetkých kandidátov na generálneho prokurátora. Následne sa poradia so svojím tímlídrom Alojzom Baránikom a ďalším členom poslaneckého klubu SaS a členom ústavnoprávneho výboru NR SR Ondrejom Dostálom, ktorí sa na vypočúvaní zúčastnili.


„Potom kolegom z koalície oznámime prijateľného kandidáta. Vylučujeme však absurdné teórie a špekulácie, že by strana SaS robila akékoľvek dohody s opozíciou. Igor Matovič upodozrieva SaS neprávom, zrejme si však hľadá ďalšiu zámienku na ukončenie premiérovania. Navyše, na Koaličnej rade sa dohodla pri voľbe generálneho prokurátora zelená karta,“ uzavrela SaS.


Vláda neplánuje zaviesť zákaz cestovania počas Vianoc, tvrdí Matovič

Sulíkov plán je obžalobou Matoviča z nečinnosti, Hlas-SD ho hodnotí ako precízny a racionálny

Konečná, ostro sa pustil Matovič do Sulíka a nazval ho malým nezodpovedným chlapcom

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie