• Dnes je: Sobota 15. mája 2021 meniny má Žofia

Matovič sa v politike vyžíva. Jeho odchod do ústrania by ohrozil OĽaNO

Matovič sa v politike vyžíva. Jeho odchod do ústrania by ohrozil OĽaNO

Poslanec OĽaNO Kristián Čekovský povedal, že hnutie urobilo všetko pre vyriešenie krízy.

Bez zotrvania Igora Matoviča v politike si v hnutí OĽaNO budúcnosť nepredstavujú. Matovič je však človek netradičných prístupov a preto sa nedá ani vylúčiť, že napokon dospeje k odchodu z politiky.

V politickom zákulisí počuť aj názor, že možno by sa mu ľahšie odchádzalo po odznení pandémie. Zatiaľ má však odhodlanie o svoju premiérsku pozíciu zabojovať, hoci ho k takémuto kroku tlačí koaličná SaS.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová tento postoj doteraz formulovala zdržanlivejšie.

Matovič za Danka v politike bol aj nebol

Matovič sa už z politiky v minulosti stiahol, ale nachádzal sa v odlišnej pozícii ako v súčasnosti. Bol radovým opozičným poslancom OĽaNO a v ostrom spore s politikom z druhého brehu. S predsedom parlamentu Andrejom Dankom zo SNS.

V máji 2017 Matovič vyhlásil, že nebude chodiť do parlamentu po tom, čo sa mu niekto neznámy vyhrážal smrťou. Objednávateľom mal byť vraj „psychopat“ Danko.

Výsledkom bolo, že Danko mu za neospravedlnené neúčasti na rokovaniach parlamentu viackrát siahol na plat. Matovič však z politiky úplne neodišiel, len bojkotoval schôdze.

Racionalista Fico

Môže to vyznieť zvláštne, ale príkladom Matovičovi by mohol byť šéf Smeru-SD Robert Fico. Ten v roku 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky racionálne zareagoval na požiadavku menšieho koaličného partnera Mostu-Híd, že má odísť z postu premiéra, ak má pokračovať vláda s premiérom zo strany Smer. Rovnakej požiadavke, ale za iných okolností čelí aktuálne Matovič.

Ak by Fico vtedy dobrovoľne neodstúpil, je pravdepodobné, že by už od roku 2018 vládla stredopravá vláda. Zrejme s premiérom Richardom Sulíkom. SaS bola v tom čase na tom preferenčne o niečo málo lepšie ako OĽaNO s Matovičom. Kde by sa teraz nachádzalo Slovensko pod Sulíkom s jeho vládou a či by situácia bola politicky pokojnejšia, sa možno len domnievať.

V OĽaNO veria v správny krok premiéra

Zatiaľ Matovičov odchod nežiada druhý najsilnejší koaličný subjekt Sme rodina. Aj tam sa však prejavili trhliny, keď odchod z Matovičovej vlády ohlásil minister práce Milan Krajniak.

Premiér Matovič sa stále môže oprieť o poslanecký klub svojho hnutia. S počtom 53 poslancov OĽaNO sa súčasná koalície nikam nepohne. Poslanec Andrej Stančík (OĽaNO) verí, že Matovič si svoju zodpovednosť uvedomuje a urobí správny krok.

„Nechcem nič predbiehať. Myslím si, že situáciu treba rozseknúť,“ vyjadril sa pre portál Webnoviny. K otázke prípadného odchodu Matoviča z politiky, Stančík podotkol, že „nemôže nič vylúčiť ani potvrdiť“ .

Čekovský sa pýta, čo urobila SaS a Za ľudí

Poslanec OĽaNO Kristián Čekovský povedal, že hnutie urobilo všetko pre vyriešenie krízy.


„Splnili sme požiadavky koaličných partnerov, ktorí pred pár dňami mali jednu jedinú požiadavku na zotrvanie vo vláde, a to bola demisia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Následne začali prichádzať ďalšie požiadavky, čo považujem za neférové,“ povedal Webnovinám Čekovský.


Zatiaľ čo OĽaNO a aj Sme rodina vyvodili podľa poslanca určitú zodpovednosť za stav krajiny v boji proti pandémii, najmenšiu sebareflexiu vidí u menších koaličných strán. „Pýtam sa, čo pre upokojenie situácie urobili SaS a Za ľudí?“ poznamenal Čekovský.


Podľa poslanca sa v klube OĽaNO rozpráva o všetkých možnostiach a výsledok je, že poslanecký klub stojí za premiérom Matovičom. Za veľmi hypotetickú označil otázku možného odchodu Matoviča z politiky. „Nevidím to ako možný scenár,“ dodal Čekovský.

Matovič môže aj neustúpiť

Sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústav SAV hovorí, že Matovič môže urobiť rovnaký krok ako kedysi Fico. To znamená, že sa vzdá premiérskeho kresla a nahradí ho niekto z OĽaNO.


Podľa sociológa Matovičovi však môžu prekážať viaceré okolnosti, prečo by sa mal podvoliť tlaku na odchod z funkcie po takmer roku. „Je to samotný volebný výsledok, keď OĽaNO triumfálne vyhralo voľby s veľkým náskokom. SaS mala vo voľbách len niečo vyše 6 percent a OĽaNO 25 percent,“ pripomenul Zeman.


Podľa sociológa do Matovičovej hlavy ťažko vidieť a zvlášť, ak vie vymyslieť nečakané riešenia. „Môže sa aj zatnúť a neustúpiť. Otázka je, čo si následne povedia strany SaS a Za ľudí,“ doplnil Zeman.

Domnieva sa, že Matovič sa v politike „vyžíva“, aj keď sa momentálne môže cítiť znechutený a unavený. V prípade, že by Matovič z politiky odišiel do ústrania, pripustil, že OĽaNO by napokon spadlo pod hranicu piatich percent, ktorá zaručuje vstup do parlamentu.


„Popri Matovičovi sa zviditeľnili ďalší ľudia v OĽaNO, ale či by to stačilo na znovuzvolenie tohto hnutia do parlamentu aj bez Matoviča, je neisté,“ uzavrel sociológ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie