• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Matovič sa chváli tehotenským 1 800 eur, čo hovoria oficiálne štatistiky? (komentár)

Matovič sa chváli tehotenským 1 800 eur, čo hovoria oficiálne štatistiky? (komentár)

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Bývalý premiér, exminister financií a líder koalície Obyčajní ľudia a priatelia Igor Matovič sa v televíznej debate televízie Markíza Na telo pochválil tým, že sľub o zavedení tehotenskej dávky jeho hnutie presadilo dvojnásobne lepšie, ako ho avizovalo zaviesť pred parlamentnými voľbami v roku 2020.

„Napríklad tehotenský príspevok sme sľúbili zaviesť, aby tehotná mamička už od štvrtého mesiaca tehotenstva mala 200 eur mesačne na dieťa do nástupu na materskú, to znamená, že sme sľúbili 900 eur, lebo 4,5 mesiaca krát 200 eur je 900 eur.

Na základe nášho tehotenského príspevku dostávajú dvojnásobne viac, 1 800 eur, v priemere 300 eur mesačne, až do dňa pôrodu,“ povedal Igor Matovič v televíznej debate.

Nejako to nevychádza

Pán expremiér a exminister financií, prepáčte, ale mne to nejako nevychádza… Ak ste sumu 900 eur vypočítali ako 4,5-násobok sumy 200 eur, tak prečo je potom zrazu čiastka 1 800 eur 6-násobkom sumy 300 eur? Ako je možné, že ste celkovú výšku tehotenskej dávky zdvojnásobili (z 900 eur na 1 800 eur), kým sumu mesačnej dávky ste zvýšili na 1,5-násobok (z 200 eur na 300 eur)? Ako by povedal nemenovaný policajný hovorca, „hm, to mi nevychádza“.


Poďme však na tvrdé fakty. Na tehotenský príspevok má tehotná mamička nárok od začiatku 13. týždňa tehotenstva, resp. od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Túto dávku tak poberá 28 týždňov, teda 196 dní, čo je približne 6,5 mesiaca.


Teda už prvý výpočet Igora Matoviča nesedí. Ak mala tehotenská dávka pôvodne dosiahnuť 200 eur, tak pri 6,5 mesiaci jej poberania by tehotná žena dostala 1 300 eur, a nie 900 eur.


Ani druhý výpočet exministra financií nesedí. Tehotenská dávka rozhodne nedosahuje v priemere 300 eur mesačne. Oficiálna štatistika Sociálnej poisťovne hovorí o tom, že priemerná výška tejto dávky za júl tohto roka bola 218,08 eura. Teda žiadnych 300 eur, ale 218 eur.

Museli by zarábať 2-tisíc eur v hrubom

Tehotenská dávka sa počíta tak, že tvorí 15 percent z denného vymeriavacieho základu nemocensky poistenej tehotnej mamičky, ktorý mamička vykázala za predošlý rok. Zjednodušene povedané – na to, aby tehotná žena dostávala tehotenskú dávku 300 eur mesačne, musela v predošlom roku zarábať v hrubom 2 000 eur mesačne.


To nám chce pán exminister financií s pokojom Angličana tvrdiť, že priemerný hrubý zárobok tehotnej ženy bol vlani 2 000 eur mesačne?


Hm, to mi zasa nejako nevychádza, keďže priemerná mzda zamestnanca na Slovensku v minulom roku predstavovala 1 304 eur. Ženy pritom zarábajú menej ako muži, teda priemerná hrubá mzda ženy bola isto nižšia.


Okrem toho, nezabúdajme na to, že na tehotenskú dávku majú nárok aj nemocensky poistené živnostníčky, a tie vo väčšine prípadov platia minimálne sociálne odvody, teda máloktorá z nich má nárok na 300-eurovú tehotenskú dávku.


Nech počítam, ako počítam, žiadny dvojnásobne splnený sľub o zavedení tehotenskej dávky mi z toho nevychádza…

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie