• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Matovič s odmenou 500 eur za účasť vo voľbách nekončí, predstavil plán B (video)

Matovič s odmenou 500 eur za účasť vo voľbách nekončí, predstavil plán B (video)

Plán B je reakciou na neposunutie novely zákona do druhého čítanie.

30.3.2023 (SITA.sk) - Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) dalo verejný prísľub, že do budúcej vládnej koalície vstúpi len s podmienkou vyplatenia odmeny 500 eur každému, kto sa 30. septembra zúčastní na septembrových predčasných voľbách.

Ako ďalej uviedol líder hnutia Igor Matovič na štvrtkovej tlačovej besede, ide o plán B ako reakcie na neposunutie novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva do druhého čítania, podľa ktorej sa malo každému voličovi za účasť na septembrových voľbách vyplatiť spomínaných 500 eur.

„Keď raz hovoríme, že musíme urobiť všetko pre to, aby každý človek prišiel zabojovať o Slovensko, lebo mafia si brúsi zuby, aby nám Slovensko ukradla spolu s fašistami, nesrandujeme," uviedol Matovič.

Matovič dostal v parlamente na frak, dve miliardy už bolo priveľké sústo

Drvivou väčšinou v stredu poslanci parlamentu odmietli sa ďalej zaoberať „geniálnym“ návrhom Igora Matoviča aby každý občan, ktorý príde voliť v septembrových predčasných parlamentných voľbách, dostal 500 eur.


Výsledok je očakávaný a sklamaný bude asi iba Matovič, ktorého podporili iba poslanci z jeho klubu.


Samozrejme, že v nasledujúcich dňoch budeme z jeho úst bombardovaní tým, že sa umožnilo Ficovi a spol. dostať znovu k moci. Je to však naozaj tak?

500 eur by prilákalo k urnám až 90 percent voličov


Matovič si je vedomý reálnej hrozby, že sa do parlamentu po 30. septembri nedostane. Snaží sa preto ukázať ľuďom, že on je ten pravý, ktorý myslí na nich.


Samozrejme občania oveľa lepšie rozmýšľajú, ak im do vrecka padnú nejaké peniaze a preto sa aj snaží, bez ohľadu na to čo to vyvolá s verejnými financiami, udrieť na túto strunu.


Veď kto by nechcel dostať 500 eur za to, že sa začiatkom jesene prejde do volebnej miestnosti. Nemusí tam ani za nikoho hlasovať, stačí že ho len zakrúžkujú a trebárs vhodí do urny aj prázdnu obálku.


Matovič si myslel, že mu to pomôže získať hlasy, ale z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Analýzy Na Hrane televízie Joj vyplynulo, že by mu pre tých 500 eur dalo hlas možno tri percentá voličov. Samozrejme jemu by aj to pomohlo, aby sa dostal znovu parlamentu, ale pán Matovič, nebol by hlas za vás pridrahý?

Za Matovičov návrh hlasovali iba jeho skalní


Ako sa v prieskume ukázalo účasť vo voľbách po schválení 500-eurového príspevku by bola asi 90 percent, čo by znamenalo výdavok zo štátneho rozpočtu zhruba dve miliardy eur.


Znamená to, že každý hlas za Matoviča by mal cenu viac ako 16,5 tisíc eur. Je to asi trochu veľa, samozrejme nie aj pre predsedu OĽaNO, lebo aj tak tie peniaze by sme museli zaplatiť my všetci. A tento človek bol ministrom financií a mal chrániť štátnu pokladnicu.


Expremiéra bude možno ešte viac hnevať keď videl, že za jeho „skvelý“ nápad hlasovalo iba 32 poslancov. Všetci tí, ktorí ešte zostali po jeho boku v kedysi najsilnejšej strane.


Bývala koalícia a opozícia vystupovali takmer jednotne. Pardon, poslanci Sme rodina si aj tentoraz nechceli pohnevať prípadných voličov, ako aj svojho bývalého partnera a preto sa radšej hlasovania zdržali.

Poviem úprimne, trochu som sa obával, či v našom parlamente vedia aspoň trochu racionálne rozmýšľať. Všetci dobre vieme, že pred voľbami sa rozdáva, aj keď nie je z čoho, ale toto už bolo priveľké sústo. Iné je, keď sa posunie milión tam, milión sem, čo sa v rozpočte ani nezbadá, ale dve miliardy je už priveľa.


Čo bude nasledovať? Samozrejme horekovanie Matoviča a nadávanie na všetkých ostatných, že nechcú dobre pre občanov. Toto však nie je nič nové, lebo sme toho svedkami od volieb v roku 2020. Nejakým spôsobom aj toto prežijeme a možno po septembri už viac nebude mať šancu s týmto pokračovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie