• Dnes je: Nedeľa 01. augusta 2021 meniny má Božidara

Matovič robí z Hegera bábku. Z postu premiéra fyzicky ani mentálne neodišiel, hovorí politológ

Matovič robí z Hegera bábku. Z postu premiéra fyzicky ani mentálne neodišiel, hovorí politológ

Matovič môže mať záujem vylepšiť si imidž politika, ktorý nehovorí len negatívne správy.

Aj dva týždne po vymenovaní vlády je Igor Matovič (OĽaNO) akoby ďalej predsedom vlády. Pri téme vakcíny Sputnik a uvoľňovania protipandemických opatrení vystupuje ako kľúčová politická postava, hoci už šéfuje kabinetu Eduard Heger (OĽaNO).

Dokedy to tak bude? „Uvidíme,“ povedal Heger. Na prvý pohľad sa obyčajnému človeku môže javiť logicky, že Matovič sa snaží dokončiť operáciu s ruskou vakcínou Sputnik tak, aby sa s ňou po viac ako šiestich týždňoch od dovozu aj začalo očkovať.

Zdá sa, že chce držať ochrannú ruku nad novým predsedom vlády pred „politickými nepríjemnosťami“ okolo ruskej vakcíny po tom, čo on sám hovorí, že pre ruskú vakcínu je niekoľko dní lynčovaný.

Milé povinnosti

Po téme Sputnik však minister Matovič na verejnosti prezentoval aj uvoľňovanie opatrení. Vysvetlil to tým, že po vyše roku oznamovania opatrení o ukrajovaní zo slobody ľuďom, mu „pripadla milá povinnosť“ oznámiť, že sa sloboda aspoň čiastočne vráti po zlepšení pandemickej situácie.

Otázkou je, či budú nasledovať ďalšie milé povinnosti, ktorých sa zhostí. Tým, že je Matovič vicepremiérom, má viac príležitostí Hegera zastúpiť. Je pravdepodobné, že neformálne odchádzanie Matoviča z postu premiéra ešte môže nejaký čas trvať.


Zároveň sa nevyhne veľkej pozornosti, pretože Matovič – Heger bude asi najsledovanejší politický vzťah.

Nová éra s kostrbatým začiatkom

Poslanec OĽaNO Jozef Bubnár vysvetľuje dianie okolo angažovanosti ministra financií v téme vakcín ťažkými začiatkami. Tvrdí, že sa to utrasie.


„Je pravda, že existuje mnoho agendy, ktorú Igor Matovič začal a má pocit morálnej zodpovednosti, aby to dokončil. Či už pri Sputniku alebo, keď oznamoval zatváranie obchodov, ako keby cítil potrebné ohlásiť aj prvé uvoľňovanie,“ povedal portálu Webnoviny

Podľa Bubára ide o začiatok novej éry a postupne sa situácia vyformuje podľa kompetencií členov vlády. Nemá ani pocit, že by bol Heger pod tlakom Matoviča.


„Eduarda Hegera poznám päť rokov a skutočne mu ako človeku dôverujem, že bude zodpovedný v manažovaní. Vôbec si nemyslím, že je tam problém,“ doplnil. Podľa neho to celé možno na začiatku vyzerá kostrbato, ale nebude to tak aj v budúcnosti.

Skorý čas na hodnotenie

Samotní koaliční partneri OĽaNO Matovičovu dvojitú úlohu verejne nekritizujú. Poslanec SaS Ondrej Dostál považuje za predčasné hodnotiť vzťahy premiéra a expremiéra.


„Myslím si, že je príliš skoro, aby sme hodnotili, v akej situácii sa nachádza premiér Heger. Verím, že čím ďalej bude situácia normálnejšia,“ mienil poslanec.

Dostál si však myslí, že každý člen vlády by sa mal primárne venovať tej téme, ktorá podľa kompetenčného zákona spadá do jeho rezortu. „Dúfam, že tomu tak v najbližšej dobe bude. Dôverujem novému premiérovi Hegerovi, že bude riadiť vládu tak, ako má,“ doplnil.

Ja na prvom mieste

Ak sa aj odhliadne od okolností, ktoré sprevádzajú kauzu Sputnik, politológ Jozef Lenč nepovažuje za normálne angažovanie sa ministra Matoviča v celej veci.


„Je to také matovičovské. Silou-mocou sa niečoho držať, považovať to za svoje a uzurpovať si nad tým svoju moc. Najlepšie to ukazuje, akým spôsobom na tlačovej konferencii predsedu vlády si Matovič uzurpoval prezentovanie nových pravidiel fungovania podľa Covid automatu,“ zhodnotil.


Matovič môže mať záujem vylepšiť si imidž politika, ktorý nehovorí len negatívne správy. Aj to mohol byť jeden z dôvodov, prečo informoval o čiastočnom uvoľnení platných obmedzení. Lenč však hovorí, že Matovič sa správa „ako narcis“.

„Na prvom mieste vidí seba. Nie, čo je dôležité pre vládu ako kolektívny orgán, pre občanov tohto štátu. Ale na prvom mieste je Igor Matovič, ktorý prináša dobré správy, ten, ktorý zachraňuje Slovensko a ten, ktorý nám dá Sputnik, aj keď ho nebudeme chcieť,“ povedal.

Tolerancia Hegera

Táto situácia bude podľa politológa pretrvávať dovtedy, kým mu to dovolí premiér a koaliční partneri. „Myslím si, že to neskončí vyriešením Sputnika,“ poznamenal. Podľa Lenča závisí od premiéra Hegera, do akej miery bude správanie Matoviča tolerovať. „Igor Matovič z neho robí v podstate bábku, s ktorou manipuluje,“ dodal.

Politológ pripomenul, že aj v minulosti boli situácie, kedy mali zložité vzťahy bývalí vrcholoví politici. Poukázal na príklad šéfa KDH Jana Čarnogurského a Mikuláša Dzurindu pri formovaní volebnej strany SDK a ich vzťahu vo vláde, kde bol Dzurinda premiér a Čarnogurský minister spravodlivosti.


„Neplechu robil aj Dzurinda Ivete Radičovej a Robert Fico Petrovi Pellegrinimu. Ale Matovič sa nespráva spôsobom, že by sa to snažil aspoň zakryť. On neodišiel z pozície premiéra ani fyzicky, ani mentálne,“ uzavrel Lenč.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie