• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Matovič označil Gröhlinga za neschopného klamára, spor o navyšovanie platov učiteľov graduje a riešenia sú v nedohľadne

Matovič označil Gröhlinga za neschopného klamára, spor o navyšovanie platov učiteľov graduje a riešenia sú v nedohľadne

Minister financií tiež uviedol, že sa šéf rezortu školstva ani nehodil o "zem za učiteľov" a ani raz túto tému neotvoril na koaličnej rade či na vláde.

1.6.2022 (Webnoviny.sk) - Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) po stredajšom rokovaní vlády zdôraznil, že ich prioritou je nielen zvýšiť platy učiteľom, ale aj zamestnancom verejnej správy, zdravotným sestrám, lekárom, úradníkom či policajtom.

Podľa neho minister hospodárstva a líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík bojuje za zbohatlíkov, za prevádzkovateľov hazardu či výrobcov alkoholu.

Gröhling je neschopný minister

Konštatoval tiež, že minister školstva Branislav Gröhling (SaS) sa ani raz nehodil o zem za učiteľov, ani raz túto tému neotvoril na koaličnej rade či na vláde.

Matovič tvrdí, že na rokovaní so školskými odborármi povedal, že ak Gröhling príde s akýmikoľvek novými zdrojmi alebo ušetria hoc aj na ministerstve hospodárstva, ministerstvo financií to sprocesuje a na druhý deň to pôjde učiteľom. Podľa Matoviča šéf rezortu školstva však neprišiel s ničím.

„Jednoducho, absolútne neschopný človek a ešte aj ťažký klamár, ktorý hovorí o tom, že mu záleží na učiteľoch,“ poznamenal minister financií.

Platy učiteľov či rast cien energií

K platom učiteľov by sa malo uskutočniť stretnutie na úrovni ministra školstva, ministra financií a premiéra, aby si danú tému vydebatovali vo vnútri.

Minister školstva po rokovaní vlády podotkol, že plánuje naďalej obhajovať platy učiteľov. Zároveň uviedol, že majú za sebou niekoľko stretnutí a o danej téme sa rozprával aj s premiérom.

V súvislosti s energiami Gröhling priblížil, že začiatkom roka kontaktovali všetky školy a subjekty, ktoré má ministerstvo v sieti, aby im poslali svoje požiadavky, ktoré sú vydokladované a porovnané ešte s rokom 2019, 2020 a 2021 a ešte odhadované na rok 2022.

Náklady na zvýšenie energií sú vypočítané na 36 miliónov eur. Tieto finančné prostriedky chce šéf rezortu školstva žiadať od Ministerstva financií SR. Gröhling konštatoval, že prvé debaty začali v marci a plánujú diskutovať aj cez leto.

Sulík radí Matovičovi, aby sa nad sebou zamyslel a ak nezvláda svoju funkciu, nech ide preč

Vyjadrenie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), že zrejme nebude vedieť predložiť rozpočet na budúci rok, považuje minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) ako znak neschopnosti. „Mal by sa nad sebou zamyslieť, či by nemal zmeniť robotu," povedal po stredajšom rokovaní vlády Sulík.

Sulík zopakoval, že za stranu SaS nebudú súhlasiť s vyššími daňami a Matovičove kroky považujú za „hrubé primitívne vydieranie", keď najprv pretlačí miliardové výdavky s „fašistami" a následne informuje, že nevie zostaviť rozpočet. „My s týmto nesúhlasíme," povedal Sulík.


Ak Matovič dnes vie, že nevie zostaviť rozpočet, mal by sa podľa Sulíka modliť, aby prezidentka ten jeho balíček vrátila.


„Lebo tá miliarda bude v rozpočte chýbať," pokračoval Sulík s tým, že keď to Matovič nezvláda, mal by ísť od toho. Sulík zopakoval, že odmietajú vydieračské nátlakové praktiky a že vyššie dane sú pre SaS červenou líniou.

Je koalícia zrelá na rozpad? Heger nemá rovnaký názor ako Matovič

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) nemá obavy, že by súčasná vládna koalícia mala zaniknúť. Reagoval tak na výroky ministra financií a predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča, ktorý v pondelok 30. mája vyhlásil, že koalícia je zrelá na rozpad.

Matovič sa tiež vyjadril, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) bude blokovať akékoľvek zvýšenie daní.


„Je to len jedna z ďalších výziev, ktorým budeme čeliť, ale zvládneme to tak, ako aj všetko ostatné. Čaká nás diskusia o tom, ako nastaviť rozpočet tak, aby zohľadňoval tie potreby, ktoré Slovensko má," povedal. Dodal, že každý koaličný partner by sa mal snažiť o to, aby sa nakoniec dospelo k dohode.

Pellegrini hovorí o vytvorenej temnej koalícii a v referende chce iba jedinú otázku

Opozičná strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva ostatné politické strany, aby sa ďalšia petícia sústredila na jedinú otázku súvisiacu s referendom o predčasných voľbách. Na tlačovej besede to v pondelok povedal predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini.


Podľa neho by sa pri jednom referende vybavila zmena ústavy a aj ukončenie mandátu tejto vlády a vypísanie predčasných volieb. Pellegrini hovorí, že by sa nemali do referenda vnášať ďalšie ideologické otázky, ktoré by mohli odradiť ľudí od účasti. Hlas-SD chce tento týždeň o téme referenda rokovať so stranou Smer – sociálna demokracia.

Vytvorenie temnej koalície

Šéf Hlasu-SD povedal, že politická mapa sa minulý týždeň dramaticky zmenila a na Slovensku sme boli svedkami vytvorenia „temnej koalície“, keď časť súčasnej koalície úzko spolupracovala „s fašistami a s ĽSNS“. Podľa Pellegriniho spolupracovali dvakrát.

Prvý raz pri schvaľovaní balíčka pomoci pre rodiny a druhý raz pri hlasovaní o novom predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu, ktorým sa stal Ľubomír Andrassy, ktorý „s opozíciou nemá nič spoločné“.

Matovič si robí vlastné pieskovisko

Pellegrini zdôraznil, že o referende má zmysel hovoriť, hoci by súčasná vláda mala skončiť len niekoľko mesiacov skôr pred riadnymi voľbami. Tie by sa mali uskutočniť niekedy vo februári 2024.


Ako uviedol predseda Hlasu-SD, minister financií Igor Matovič (OĽaNO) si robí zo Slovenska „vlastné pieskovisko“, keď jeden deň je ministrom zdravotníctva, druhý deň ministrom školstva a premiér Eduard Heger (OĽaNO) je len „jeho poskok“, ktorý sa v zásadných otázkach nevie ozvať.

Tisícky vyzbieraných podpisov

Opozícia vlani vyzbierala takmer 600-tisíc podpisov za referendum o predčasných voľbách. Ústavný súd po tom, čo sa naň obránila prezidentka Zuzana Čaputová, rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou.

Následne hlava štátu oznámila, že referendum o skrátení volebného obdobia vyhlási, ak parlament v tejto veci zmení ústavu a požiada o jeho vyhlásenie.

Neschválili Svrčekovu iniciatívu

Tento rok v januári predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolal okrúhly stôl strán k téme referenda o skrátení volebného obdobia. Z koalície sa na ňom však zúčastnil len on.


V polovici februára tohto roka poslanec Sme rodina Miloš Svrček navrhol zmeniť ústavu tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom alebo referendom. Jeho legislatívnu iniciatívu však parlament neschválil.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie