• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

Matovič je ochotný vyrokovať prehĺbenie deficitu, ale koaličným partnerom kladie podmienku

Matovič je ochotný vyrokovať prehĺbenie deficitu, ale koaličným partnerom kladie podmienku

V budúcom roku sa očakávajú COVID výdavky na úrovni 700 miliónov eur, čo je zhruba štvrtina z tohto roka.

Ak koaliční partneri budú súhlasiť s ústavnými zákonmi, minister financií Igor Matovič bude rokovať o možnom prehĺbení deficitu na budúci rok a ministerstvá tak budú môcť dostať z rozpočtu viac peňazí.

„Povedal som koaličným partnerom, že ak si splníme naše verejné sľuby a prijmeme zákon o výdavkových limitoch, zákon o dlhovej brzde a zákon, ktorý zastabilizuje stav s dôchodkami do budúcna, tak v tom prípade sa pokúsim vyrokovať s Európskou komisiou, aby sme mohli teoreticky navýšiť výšku deficitu o približne pol percenta,“ povedal vo štvrtok po rokovaní vlády Matovič.

Bez riešení nebudú peniaze

Minister financií Igor Matovič v pondelok podvečer uviedol, že deficit budúcoročného štátneho rozpočtu by mal byť na úrovni okolo 4,3 percenta. Vzhľadom na to, že jednotliví ministri podľa Matoviča nenavrhli v rámci svojich rezortov žiadne šetrenia a ani neprišli s novými príjmami, nedostanú prostriedky navyše.

„Keď nikto nedostane nič, tak všetci budú rovnako smutní, vysmiati asi nebudú,“ povedal Matovič. Škrtať sa bude podľa neho napríklad na pandemických výdavkoch.

COVID výdavky okrešú

V budúcom roku sa očakávajú COVID výdavky na úrovni 700 miliónov eur, čo je zhruba štvrtina z tohto roka. „A aj vďaka tomu klesáme z predpokladaného deficitu osem percent na deficit 4,3 percenta,“ poznamenal Matovič.

Treba podľa neho byť zodpovedný. „Ak ukážeme, že sme zodpovední a že sa dokážeme správať zodpovedne k verejným financiám z dlhodobého pohľadu a nie len z roka na rok, tak v tom prípade si naozaj trúfam vyrokovať, že by ten postoj Európskej komisie voči budúcoročnému rozpočtu bol benevolentnejší,“ dodal Matovič.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie