• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Matovič chce presadiť, aby matky detí a mladí ľudia s príjmom do 2000 eur nemuseli platiť dane (video)

Matovič chce presadiť, aby matky detí a mladí ľudia s príjmom do 2000 eur nemuseli platiť dane (video)

Tlačová beseda Igora Matoviča a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Matky detí vo veku do 15 rokov s hrubým príjmom do dvoch tisíc eur nebudú platiť zo svojej mzdy daň z príjmu. Ak takáto matka zarába v hrubom viac ak dvetisíc eur, z príjmu presahujúceho túto sumu už matka daň príjmu zaplatí.

Rovnaké pravidlá aj pre mladých

Rovnaké pravidlá sa majú vzťahovať aj na mladých ľudí do 25 rokov. Aj oni by mali mať nárok na špeciálnu výšku nezdaniteľnej časti základu dane, čo by ich oslobodilo od platby dane z príjmu do výšky dvetisíc eur mesačne v hrubom.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý do parlamentu predložil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Parlament by sa mal návrhom zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 2. mája.

Expremiér Matovič navrhuje pre mladých ľudí vo veku do 25 rokov a matky detí vo veku do 15 rokov zaviesť ročnú nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 16-násobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.V budúcom roku by išlo o 16-násobok sumy 1 304 eur, teda o 20 864 eur. Mesačná nezdaniteľná suma by tak v budúcom roku dosiahla 1 738,66 eura.

Daňové zvýhodnenie

Pri hrubej mzde vo výške 2 000 eur zaplatí zamestnanec sociálne poistenie v sume 188 eur a zdravotné poistenie v sume 80 eur. Základ dane pre mladých ľudí vo veku do 25 rokov a matky detí vo veku 15 rokov by tak predstavoval 1 732 eur.

„Prijatím návrhu zákona by tak vybrané skupiny fyzických osôb pri hrubej mzde do 2 000 eur vďaka zvýšenej nezdaniteľnej časti základu dane neplatili daň z príjmu,“ uvádza sa v návrhu.


Takéto daňové zvýhodnenie by sa netýkalo mladých ľudí do 25 rokov, ktorí sú živnostníkmi a uplatňujú si paušálne výdavky.

Test mužského poslaneckého zboru

„Chceme otestovať mužský poslanecký zbor, ktorý má plné ústa toho, ako im na ženách záleží,“ uviedol na tlačovej besede predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.


Návrh sa podľa neho zatiaľ týka len tých žien, ktoré dieťa do 15 rokov porodili. Nevzťahuje sa tak na matky osvojených alebo adoptovaných detí, ani na prípady, keď matka zomrela a o dieťa sa stará otec.


Tieto prípady je Matovič otvorený riešiť v druhom čítaní k návrhu novely zákona. Od daňového zvýhodnenia mladých ľudí očakáva masívnu legalizáciu ich príjmu.

Ak by parlament návrh schválil, podľa Matoviča by si to vyžiadalo 500 miliónov eur. Tieto výdavky chce vykryť zrušením stropu na platenie sociálnych odvodov, ktorý je v súčasnosti na úrovni sedemnásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Zníženie podvodov

Tento krok by sa tak negatívne dotkol zamestnancov, ktorí v hrubom zarábajú viac ako 8 477 eur mesačne. Vďaka tomu by štát podľa Matoviča získal okolo 100 miliónov eur. Ďalšie financie chce získať znížením podvodov pri platení daní, kde sú podľa Matoviča stále rezervy.


Dočasne poverený premiér a súčasne dočasne poverený minister financií Eduard Heger návrh, ktorý Matovič predstavil na tlačovej besede, nepozná.

„Nepoznám detaily, musím si to naštudovať, ani neviem, aký je tam dopad,“ povedal v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Ako ďalej uviedol, matky v prvom rade potrebujú flexibilitu v pracovných úväzkoch. Prvoradé je preto podľa neho novelizovať Zákonník práce. „Matky viac ocenia flexibilitu pracovných úväzkov,“ povedal.


Líder hnutia OĽaNO tiež navrhuje zo zákona o dani z príjmov vypustiť prechodné ustanovenia, ktorými sa daňový bonus na deti vo výške 140 eur uplatní poslednýkrát za december 2024.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie