• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Matovič bude bojovať, kým ho fyzicky neodstránia a Pellegriniho označil za zákerného človeka (video)

Matovič bude bojovať, kým ho fyzicky neodstránia a Pellegriniho označil za zákerného človeka (video)

Na vystúpenie Igora Matoviča sa s faktickou poznámkou prihlásilo viac ako 20 členov zákonodarného zboru.

30.6.2021 (Webnoviny.sk) - Expremiér Igor Matovič (OĽaNO) podľa svojich slov vie, že mafii prekáža. Tvrdí, že bude bojovať dovtedy, kým ho fyzicky neodstránia.

Povedal to v parlamentnej rozprave k svojmu odvolávaniu z postu ministra financií.

Dodal, že taký, aký je vo vnútri, je aj navonok a ľudia ho nenávidia preto, lebo „nehrá formu".

Pellegriniho vnútro je zhnité

Zvolanie schôdze iniciovali nezaradení poslanci Národnej rady SR (NR SR) a členovia strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Návrh v pléne uviedol Peter Pellegrini (nezaradený), ktorý rečnil približne 50 minút. Matovič mu odkázal, že je len poskok Roberta Fica (Smer-SD).

Dodal, že predseda Hlasu-SD je vždy uhladený, oholený a má kravatu, „ale vnútro je zhnité". Označil ho za falošného a zákerného človeka.

O sebe povedal, že je človek, ktorý „nehrá formu" a niekedy si dovolí prísť bez kravaty. Poukázal na to, že celý rok vo funkcii premiéra chodil v jedných topánkach, lebo mu šlo o životy a zdravie. „Som úprimný a viem sa pozrieť do zrkadla. Vy, keď sa tam pozriete, vidíte zbabelú slečinku," pokračoval Matovič.

Koaličný kolega zháňal hlasy

Opozícii povedal, že si robia srandu, že premiér Eduard Heger (OĽaNO) je jeho hovorcom, no podľa svojich slov Heger nie je slečnou Matoviča, ako bol Pellegrini slečnou Fica. Heger podľa neho vo svojej funkcii rastie.

Matovič tvrdí, že „jeden koaličný kolega, dobre známy“ zháňal hlasy, aby ich bolo dostatok na vyslovenie nedôvery. V tejto súvislosti podotkol, že má rád boje, ktoré sú fér, a nemá rád podlosť a zákernosť.


„Ísť za opozičnými poslancami a sľubovať im, že keď tu budú do nohy, tak zabezpečím dostatok hlasov koalície, aby sme sa Matoviča zbavili, je za čiarou dobrého koaličného správania," zdôraznil. Na jeho vystúpenie sa s faktickou poznámkou prihlásilo viac ako 20 členov zákonodarného zboru.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie