• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Máte pre rúška problémy s pleťou? Pozor, môže ísť o závažnú diagnózu

Máte pre rúška problémy s pleťou? Pozor, môže ísť o závažnú diagnózu

Zahraničné médiá začali používať výraz „maskne“ (z ang. „acne“/akné a „mask“/maska, rúško) na označenie rôznych druhov dermatóz, teda kožných ochorení, ktoré súvisia s nosením OOP.

Rúška, respirátory či masky na tvár rôzneho druhu sa za posledný viac ako rok stali súčasťou životov miliónov ľudí na celom svete. Tieto osobné ochranné prostriedky (OOP) nás mali chrániť pred nakazením sa koronavírusom.

Aj keď sa pandémia ochorenia COVID-19 vďaka očkovaniu a premoreniu blíži pomaly k svojmu záveru, mnohí ľudia z obavy pred ďalšími vírusovými hrozbami zvažujú, že budú rúška v spoločnosti cudzích ľudí nosiť aj naďalej.

Koniec koncov, nosenie OOP takmer úplne zabránilo vzniku epidémie chrípky, ktorá každoročne postihuje nielen Slovákov, rúška teda rozhodne majú zmysel. Odborníci však varujú, aby sme nezabúdali starať sa o pleť, nakoľko sa u nás môže vyvinúť „maskne“.

„Maskne“

Zahraničné médiá začali používať výraz „maskne“ (z ang. „acne“/akné a „mask“/maska, rúško) na označenie rôznych druhov dermatóz, teda kožných ochorení, ktoré súvisia s nosením OOP.

Medzi ne sa radia celotvárové štíty, priezory, ochranné okuliare, chirurgické rúška odolné voči tekutinám a respirátory.

Dermatológovia z celého sveta opísali všetky kožné problémy, ktoré v súvislosti s ich nosením u pacientov zaznamenali. V odbornom článku ich zhrnul portál BMJ. Ako často sa dermatózy medzi ľuďmi objavia, to však doteraz jasné nie je.


Štúdia robená na 833 zdravotníkoch a medikoch v Thajsku ukázala, že výskyt nežiaducich kožných reakcií na chirurgické či látkové rúška je 54 percent. Doterajšie štúdie však používali často len deskriptívne postupy miesto reálnych diagnóz.

Nový aj „staronový“ problém

Väčšinou sa tieto problémy začínajú podobne. U pacienta sa objaví nová vyrážka alebo exacerbácia, teda nové či opätovné prepuknutie choroby, ktorá je najvýraznejšia v oblasti prikrytej rúškom.


Exacerbácia býva spôsobená vznikom teplého, vlhkého a uzavretého prostredia okolo tváre, najmä počas používania OOP. K tomu sa pridáva trecí účinok materiálu držaného na mieste pomocou gumy.


Vďaka tomu sa môžu u človeka prejaviť viaceré diagnózy.

Iritačná kontaktná dermatitída

Je to najbežnejšia dermatóza z povolania v súvislosti s nosením masiek, ktoré má pacient na sebe viac ako šesť hodín. Ide o istú formu ekzému spôsobeného priamym fyzickým alebo chemickým poranením. Najčastejšie sa prejavuje na lícach a nosovom mostíku.


Kľúčom k liečbe iritačnej kontaktnej dermatitídy je obnova kožnej bariéry a jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je pravidelné prerušovanie nosenia masky. V prípade respirátorov každú hodinu.

Alergická kontaktná dermatitída

Je to oneskorená hypersenzitívna reakcia na externý alergén a je oveľa menej častá ako iritačná kontaktná dermatitída. Spravidla sa vyskytuje po vystavení konzervačným látkam, ako sú formaldehyd a dibrómdikyanobután.


Spôsobiť ju však môže aj thiuram, ktorý sa nachádza v elastických pásoch na chirurgických rúškach a je tiež uznaným alergénom. V rúškach sa používajú aj kovové drôty, ktoré sú z niklu a kobaltu. Tiež môžu spôsobiť reakciu na tvári.


Liečiť sa dá kortikosteroidmi miernej až strednej sily, napríklad jednopercentnou hydrokortizónovou masťou. Vyhýbanie sa alergénom predchádza ďalším epizódam, a preto je identifikácia pôvodcov ochorenia kľúčová.

Atopický ekzém

Tento druh ekzému postihuje 20 až 30 percent detí a dve až 10 percent dospelých, ide teda o veľmi častú záležitosť. Nosenie rúška môže mať dráždivý účinok na jemnejšiu pokožku tváre pacienta s ekzémom, vlhké prostredie pod rúškom môže tiež ekzém zhoršiť.

Seboroický ekzém

Táto dermatóza postihuje približne jedno až tri percentá dospelej populácie a zvyčajne sa začína v mladom dospelom veku. Postihuje prevažne pokožku hlavy, obočie, mimické záhyby tváre, pričom ho rovnako môže vyvolať vlhké prostredie pod rúškom.


Sbeoroický ekzém sa lieči napríklad používaním šampónu s dvojpercentným obsahom ketokonazolu alebo krátkymi kúrami s použitím miernych kortikosteroidov, akým je napríklad jednopercentný hydrokortizón.

Periorálna dermatitída

Môže byť spôsobená priamym alebo nepriamym použitím kozmetiky alebo kortikosteroidov. Nepriamo znamená prostredníctvom prstov, ktoré aplikujú kozmetiku či liečivo inde na tele, alebo aj použitím takto znečisteného rúška.


Pre liečbu miernejších prípadov ochorenia stačí použiť lokálne antibiotiká, často je však potrebná štvortýždňová liečba tetracyklínom.

Žihľavka (urtikária)

Tlaková žihľavka je spôsobená tlačením rúška smerom nadol. Je charakteristická tvorbou vyrážok, ktoré vznikajú okamžite alebo oneskorene do štyroch až šiestich hodín po tlakovom stimule.


Rúška a respirátory si preto treba nasadiť tak, aby priliehali, ale aj aby neboli príliš tesné.


Ďalšou možnosťou je aj zmeniť tvar či typ OOP. Existuje aj kontaktná žihľavka, ktorá predstavuje okamžitú reakciu na alergén ako latex alebo formaldehyd. Spravidla zmizne do 24 hodín od odstránenia spúšťača.

Akné

Acne vulgaris je chronické zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikúl. Akné súvisiace s nosením OOP možno považovať za podtyp akné, ktorý sa vyskytuje u ľudí s predchádzajúcou anamnézou akné vulgaris, ako aj u osôb, ktoré predtým akné nemali.


Najčastejšie sa spája s chirurgickými rúškami a respirátormi N95, v ktorých sa vytvorí vlhká mikroklíma a vďaka ktorej môžu sliznicu kolonizovať baktérie. Trecí účinok priliehajúcej masky môže tiež spôsobiť chronické podráždenie.


V miernych prípadoch sa na liečbu môžu použiť retinoidy, akými je napríklad adapalénový krém, a to buď samotný alebo v kombinácii s benzoylperoxidovým krémom, pri stredne ťažkých až ťažkých prípadoch sa pridáva tetracyklín.

Ružovka (rosacea)

Zvyčajne postihuje dospelých vo veku od 30 do 50 rokov so svetlou pokožkou. Pacienti majú obvykle erytém, teda červené škvrny na pokožke tváre, a to na brade, lícach, nose či čele. Ružovka môže byť vyvolaná alebo zhoršená dlhodobým nosením OOP.

Pri miernych prípadoch ochorenia sa na liečbu používa krém s ivermektínom, pri stredne závažných až ťažkých prípadoch sa opäť pridáva tetracyklín. V takom prípade sa pacient musí liečiť až 12 týždňov.

Folikulitída

Folikulitída je bežnejšia u mužov pre ochlpenie na tvári. Bakteriálnej infekcii sa dá vyhnúť jemným čistením vatovými tampónmi s prostriedkom bez mydla, jemným pílingom, ktorý uvoľní zarastené chĺpky alebo výmenou suchého holenia za mokré.


Antibiotická liečba je indikovaná tam, kde sú izolované baktérie, v niektorých prípadoch sa môže pri liečbe použiť kombinácia steroidného a antimikrobiálneho krému.

Ako sa starať o problematickú pleť

Očistite pokožku jemným čistiacim prostriedkom bez obsahu mydla.

Naneste ľahké zmäkčovadlo najmenej 30 minút pred nasadením OOP na tvár.

Naneste bariérovú pásku (na pleť) na báze kremíka, konkrétne na nosový mostík a líca.

Poutierajte pokožku bariérovou utierkou (na pleť) na báze kremíka, aby sa vytvoril film chrániaci pokožku pred škodlivým mikroprostredím.

Nájdite si čas, aby ste si OOP nasadili správne a zabezpečili, aby nebola príliš tesná.

Pravidelne si robte prestávky, kedy si zložíte OOP, aby ste uvoľnili tlak a zabránili hromadeniu vlhkosti.

Buďte dobre hydratovaní.

Dodržiavajte ústnu hygienu (čistenie zubov dvakrát denne a každodenné používanie medzizubnej nite).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie