• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Masové športové podujatia sa tak skoro konať nebudú. Krízový štáb hovorí, že minimálne do konca jari

Masové športové podujatia sa tak skoro konať nebudú. Krízový štáb hovorí, že minimálne do konca jari

Vzhľadom na aktuálny veľmi nepriaznivý vývoj pandémie koronavírusu na Slovensku zástupcovia ÚVZ tiež vyjadrili skeptický názor k možnosti organizácie masových športových podujatí na Slovensku minimálne do konca jari 2021.

12.1.2021 (Webnoviny.sk) - Športoví predstavitelia na Slovensku v blízkej budúcnosti neočakávajú konanie masových športových podujatí v krajine. Také je konštatovanie krízového štábu pre šport, ktorého premiérové zasadnutie sa konalo v utorok.

Viac o téme: Koronavírus

Jeho aktérmi boli okrem prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antona Siekela aj ďalší predstavitelia výboru a športových zväzov - Peter Korčok, Roman Fano, Roman Buček, Ivan Šulek či Pavol Remžík.

Nechýbali ani zástupcovia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Ľubomír Píš a Júlia Adamčíková, za rezort školstva Igor Karaba.

Potreba uľahčiť športovú prípravu

Peter Korčok ako šéf Slovenského atletického zväzu (SAZ) a viceprezident SOŠV uviedol, že športové spolky v období striktných obmedzení potrebujú uľahčiť športovú prípravu predovšetkým reprezentantov a riešiť aj komplikácie s ich presunmi v rámci Slovenska aj do zahraničia a späť.

"Dodržiavanie desaťdňovej karantény po návrate z cudziny by znamenalo vážne prerušenie ich športovej prípravy," referuje oficiálny web SOŠV.


Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR sa podľa Karabu v takýchto prípadoch snaží pre reprezentantov vybavovať výnimky žiadosťami adresovanými na ÚVZ. Zástupcovia ÚVZ odporučili, aby SOŠV pripravil zoznam športových reprezentantov SR a dodal ho so žiadosťou o výnimku pre celý okruh špičkových športovcov. Nebolo by teda nutné riešiť individuálne prípady.

Vytvorenie karanténnych tréningových centier

Počas druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19 v Šamoríne zriadili Olympijské karanténne tréningové centrum, ktoré využili najmä plavci. Podľa športového riaditeľa SOŠV Romana Bučeka existuje snaha o vytvorenie podobných projektov napríklad aj pre bežcov na lyžiach či biatlonistov.


Prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) zástupcom ÚVZ adresoval žiadosť o zriadenie podobného tréningového centra v Národnom vodnopólovom centre v Novákoch pre vodné pólo.

Vakcinácia športovcov pred OH v Tokiu

Témou zasadnutia bolo aj očkovanie športovcov proti koronavírusu. Očkovanie síce aktuálne nie je podmienkou účasti na OH a PH v japonskom Tokiu, no organizátori týchto podujatí ho účastníkom odporúčajú.

SOŠV už požiadal rezorty zdravotníctva a školstva, aby výboru pomohli pri zabezpečení vakcinácie kandidátov štartu na olympijských hrách v Tokiu a potenciálnych členov slovenskej výpravy v Tokiu. Má ísť približne o 200 osôb.


"V žiadosti o súčinnosť SOŠV argumentoval, že vakcinácia proti novému koronavírusu bude pravdepodobne aj podmienkou účasti člena výpravy na olympijských hrách. SOŠV plne rešpektuje a podporuje prioritu a dôležitosť očkovania ľudí, ktorí sú v prvej línii boja proti pandémii. Zároveň sme presvedčení, že verejne propagované zaočkovanie najznámejších a najpopulárnejších športovcov by zvýšilo dôveru slovenskej verejnosti k vakcinácii a zapôsobilo by ako pozitívny príklad pre časť populácie, ktorá zatiaľ nie je rozhodnutá dať sa zaočkovať," uvádza sa v stanovisku SOŠV na webe olympic.sk.

Viliam Dobiáš: Silné slová o COVID-19 a očkovaní (video)

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie