• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Maslo, tvaroh, smotana, eidam, ale aj víno. Zoznam potravín so zastropovanými cenami je známy

Maslo, tvaroh, smotana, eidam, ale aj víno. Zoznam potravín so zastropovanými cenami je známy

Obchodné reťazce a Vlčan si podľa potravinárov robia z ľudí srandu, poukázali na ceny chleba a pečiva

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zverejnilo na svojej webovej stránke linky so zoznamami vybraných druhov zastropovaných potravín, pri ktorých budú obchodné reťazce garantovať rovnakú cenu v období troch mesiacov.

Reťazce označili logom Protiinflačná garancia regály, v ktorých budú potraviny umiestnené, aby boli pre zákazníkov rozpoznateľné. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Do iniciatívy Protiinflačná garancia sa zapojilo osem obchodných reťazcov a zastropovali 400 najmä slovenských výrobkov. Obchodný reťazec Billa zastropoval napríklad tvaroh, palmarín, kyslú smotanu či rožky. Spoločnosť Lidl víno, kuracie prsia, zvolenský smotanový jogurt, eidam.

Terno použije logo Protiinflačná garancia na mlieko, šunky, uhorky, ale aj minerálky a Kaufland zastropoval napríklad cestoviny, čaje, oleje a nátierky.

Obchodné reťazce a Vlčan si podľa potravinárov robia z ľudí srandu, poukázali na ceny chleba a pečiva

Obchodné reťazce a poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan si robia z ľudí dobrý deň.

Ceny chleba a pečiva zákazníkom zvýšili tesne pred vyhlásením „Protiinflačnej garancie“.

Členovia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) ďalej tvrdia, že nebudú doplácať na snahu o vyššie zisky dodávateľov energií či obchodných reťazcov.

Populistické návrhy

A verejne odmietajú predvolebné potravinové kampane založené na populistických návrhoch. Informoval o tom v tlačovej správe predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

„Pekári, cukrári a cestovinári zažili v roku 2022 vôbec najťažší rok od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Štát nás nijako nepodporil a bol doslova slepý a hluchý. Sme však z dobrého cesta a preto sme sa nevzdali a bojujeme za našich viac ako 12 200 zamestnancov a milióny slovenských spotrebiteľov ďalej,“ upozorňuje Milan Lapšanský.

Zároveň dodáva, že zväz nebude akceptovať žiadne vysávanie rozpočtov špekulatívnymi praktikami dodávateľov energií, nenásytnými obchodnými reťazcami či populistickými návrhmi politikov.

Zastropovanie cien vybraných výrobkov

Príkladom populistickej politickej aktivity je podľa SZPCC aj akcia ministra Samuela Vlčana s obchodnými reťazcami. Agrorezort v piatok uzavrel dohodu o zastropovaní cien vybraných výrobkov, tzv. „Protiinflačnú garanciu“ na tri mesiace.

Pár dní pred podpisom pekári podľa zväzu zaznamenali 10-percentné zdraženie ich výrobkov na pultoch viacerých zahraničných reťazcov. Vo viacerých obchodoch išlo o rovnaké zdraženie identického pekárskeho sortimentu, čo môže podľa SZPCC vytvárať podozrenie z kartelovej dohody a toto konanie by mal preveriť Protimonopolný úrad SR.


Potravinári sú v prípade, že bude pokračovať zhoršovanie podnikateľského prostredia, alebo neoprávnený nátlak na potravinárov, pripravení prehodnotiť štrajkovú pohotovosť.


„Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári upozorňujú spotrebiteľov, že ak sa ceny potravín stanú témou predvolebného boja a politici začnú voličom ťahať pod nos medové motúzy vo forme memoránd či populistických návrhov s dopadmi na náš sektor, nenecháme si to pre seba a budeme ukazovať verejnosti konkrétnych patrónov týchto opatrení,“ uzavrel Lapšanský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie