• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Martinskí lekári riešia závažné dôsledky koronavírusu, deti trápia príznaky podobné Kawasakiho chorobe

Martinskí lekári riešia závažné dôsledky koronavírusu, deti trápia príznaky podobné Kawasakiho chorobe

Martinský imunológ upozornil, že je veľmi dôležité ochorenie včas diagnostikovať a najmä začať s jeho liečbou.

Lekári Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) riešili už päť prípadov detských pacientov, u ktorých sa po prekonaní bezpríznakového ochorenia COVID-19 objavil multisystémový zápalový syndróm (MIS-C).

Podľa imunológa martinskej nemocnice Miloša Jeseňáka je to ochorenie podobné Kawasakiho chorobe, a teda zápalu ciev v detskom veku.

„Dieťa vyzerá vyslovene toxicky, stav pripomína otravu krvi. Je sprevádzaný vysokými horúčkami s výrazným zvýšením rôznych zápalových parametrov v krvi.

Na koži sa objavuje výsyp, zápal spojiviek, zrýchlená srdcová činnosť, ochorenie spôsobuje postihnutie srdcovo-cievneho systému a prináša široké spektrum ďalších príznakov,“ priblížil prejavy syndrómu MIS-C Jeseňák.


Martinský imunológ upozornil, že je veľmi dôležité ochorenie včas diagnostikovať a najmä začať s jeho liečbou. „Pokiaľ sa nelieči, môže mať pre dieťa dramatické následky. Dominantne je ohrozený srdcovo-cievny systém a hrozí zápal srdcového svalu. Podľa našich skúseností sú ním štandardne postihnuté deti vo veku osem až 12 rokov, nezriedka aj mladšie,“ doplnil Jeseňák.

V martinskej nemocnici evidovali doteraz už päť takýchto prípadov, aktuálne sú hospitalizované tri deti so syndrómom MIS-C. Stav všetkých detí si vyžadoval hospitalizáciu na špecializovaných lôžkach, do martinskej nemocnice boli zväčša privezené z iných pracovísk.

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Aj po očkovaní môžete koronavírus šíriť ďalej, upozorňuje epidemiológ

Lekári na Slovensku dostali do rúk nové liečivo na boj proti COVID-19, minister Krajčí povolil neregistrovaný Ivermectin

Zákaz vychádzania od 27. januára má nové výnimky. Zoznam, kde (ne)potrebujete negatívny test na COVID-19

Je nádejou pri liečbe Covidu 19 liek Ivermektin ?

Protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia Covid-19

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie