• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Martinčanov sa nárast ceny tepla nedotkne, zaplatiť by mali v tomto roku rovnako ako vlani

Martinčanov sa nárast ceny tepla nedotkne, zaplatiť by mali v tomto roku rovnako ako vlani

Tohtoročná konečná cena tepla pre obyvateľov Martina by mala oscilovať okolo hodnoty 68,30 eur/MWh, teda na minuloročnej úrovni.

V súvislosti s diskusiami o cenách tepla v centre Turca o tom informovala Edita Béres Dejczöová z kancelárie predsedu predstavenstva MH Manažment.

Upozornila, že predpoklad vlaňajšej ceny tepla bol dosiahnutý pri priemernej cene emisných povoleniek 33 eur za tonu a nakúpenom objeme 90-tisíc ton emisných povoleniek.

„V roku 2021 dosiahla priemerná cena emisných povoleniek hodnotu 55 eur za tonu pri nižšom nakúpenom objeme emisných povoleniek vo výške 70-tisíc ton. Aktuálna cena emisných povoleniek atakuje hodnotu 60 eur za tonu s výhľadom ďalšieho rastu. Nárast ceny emisných povoleniek, aj pri poklese ich potreby, spôsobil medziročný dopad do nákladov Martinskej teplárenskej približne 800-tisíc eur,“ uviedla Béres Dejczöová.

„Na našu žiadosť preto Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prehodnotil cenu tepla pre Martinskú teplárenskú a stanovil ju na hodnotu 73,30 eur/MWh. Ide o maximálnu možnú cena tepla, ktorá je regulačným úradom povolená. Ak sa pozrieme na výsledky Martinskej teplárenskej od roku 2019, môžeme konštatovať, že z hľadiska hospodárenia sa preklopila zo strát do zisku. Na základe toho môžeme predpokladať, že konečná cena tepla pre obyvateľov Martina v roku 2021 bude oscilovať okolo úrovne ceny roku 2020. Konečné upresnenie ceny bude koncom roka 2021,“ doplnila Béres Dejczöová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie