• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Maroko zasiahlo silné zemetrasenie, vyžiadalo si viac ako 600 mŕtvych

Maroko zasiahlo silné zemetrasenie, vyžiadalo si viac ako 600 mŕtvych

Otrasy vychádzali z hĺbky 18 kilometrov.

9.9.2023 (SITA.sk) - Maroko v noci zasiahlo zriedkavé silné zemetrasenie. Vyžiadalo si stovky obetí a napáchalo škody na mnohých miestach od pohoria Atlas až po historické mesto Marrákeš.

Epicentrum sa nachádzalo pri meste Ighil

Geologická služba Spojených štátov (USGS) informovala, že zemetrasenie v Maroku udrelo v piatok o 23:11 s predbežným magnitúdom 6,8. Otrasy trvali niekoľko sekúnd. O 19 minút neskôr nasledoval dotras s magnitúdom 4,9.

Epicentrum sa nachádzalo pri meste Ighil v provincii al-Haúz zhruba 70 kilometrov od Marrákeša. Otrasy vychádzali z hĺbky 18 kilometrov, uviedla USGS, no marockí seizmológovia tvrdia, že len z 11 kilometrov. Zemetrasenia v malej hĺbke sú viac nebezpečné, pripomína agentúra AP.

Marocké ministerstvo vnútra v sobotu ráno informovalo, že v dôsledku zemetrasenia zomrelo najmenej 632 ľudí, pričom väčšina v Marrákeši a piatich provinciách pri epicentre. Ďalších 329 osôb utrpelo zranenia. Počty obetí sa pravdepodobne ešte zvýšia, keďže pokračuje pátranie a záchranné operácie v odľahlých oblastiach.

Poškodené pamiatky

Marocké médiá informovali, že jedna z najznámejších pamiatok Marrákeša - mešita Kutubíja z 12. storočia pri zemetrasení utrpela škody, ale nie je známe v akom rozsahu. Poškodené sú aj známe múry okolo marrákešskej mediny, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Starosta jedného z miest pri epicentre pre spravodajský portál 2M uviedol, že niekoľko domov v okolitých mestách sa čiastočne alebo celkovo zrútilo, niektoré miesta sú bez elektriny a zablokované sú aj cesty.

Zriedkavé zemetrasenia

Zemetrasenia sú v severnej Afrike relatívne zriedkavé. Šéf Odboru seizmického monitorovania a varovania v Národnom geofyzikálnom ústave Lahcen Mhanni sa pre 2M vyjadril, že zemetrasenie bolo najsilnejšie, ktoré zaznamenali v regióne pohoria Atlas.

Piatkové zemetrasenie bolo cítiť až v Portugalsku a Alžírsku, uviedli Portugalský inštitút pre more a atmosféru a alžírska agentúra civilnej obrany.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie