• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Mark Cavendish na Tour de France nebude štartovať, Quick-Step nenominoval ani Juliana Alaphilippa

Mark Cavendish na Tour de France nebude štartovať, Quick-Step nenominoval ani Juliana Alaphilippa

Alaphilippe sa stále úplne nedoliečil z následkov hrôzostrašného pádu, ktorý utrpel v jari na klasike Liége-Bastogne-Liége.

27.6.2022 (Webnoviny.sk) - Súčasťou tohtoročnej edície prestížnych cyklistických pretekov Tour de France nebudú dvojnásobný svetový šampión Francúz Julian Alaphilippe ani elitný šprintér Brit Mark Cavendish.

Ani jeden z nich totiž nefiguruje v osemčlennej nominácii tímu Quick-Step Alpha Vinyl na významné podujatie, ktorého štart je naplánovaný na piatok 1. júla do dánskej Kodane.

Alaphilippe narazil do stromu

Bol tam súčasťou hromadného pádu a vo veľkej rýchlosti narazil do stromu.

Utrpel pri tom niekoľko zlomenín aj poškodenie pľúc. Počas ostatného víkendu sa však už predstavil na národnom šampionáte.

"Som veľmi smutný, že vo vlasti nemôžem jazdiť v dúhovom drese. Viem, že pre tím bol tento verdikt veľmi náročný. Chápem toto rozhodnutie, pretože ani ja sám nechcem byť na štarte, ak nie som v najlepšej forme," poznamenal Alaphilippe.

Cavendish je prvý náhradník

Cavendish sa do kádra svojej stajne nedostal na základe hodnotenia výkonnosti, patrí mu však post prvého náhradníka.

Vlani Brit vyrovnal rekord legendárneho Eddyho Merckxa v počte víťazných etáp na TdF, obaja ich majú na svojom konte po 34. Cavendish počas ostatného víkendu získal titul britského šampióna.

"Musím zdôrazniť, že obaja pokračovali v tréningu a zostali sústredení v ostatných týždňoch," vyzdvihol športový riaditeľ stajne Tom Steels.

Lídrom belgického tímu bude holandský šprintér Fabio Jakobsen, ktorý v aktuálnej sezóne zaznamenal už 10 víťazstiev.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie