• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Marián Hossa sa stane členom Siene slávy slovenského hokeja, podľa Šatana je vzorom pre hokejové nádeje (video)

Marián Hossa sa stane členom Siene slávy slovenského hokeja, podľa Šatana je vzorom pre hokejové nádeje (video)

V polovici augusta sa niekdajší útočník rozlúči s hráčskou kariérou na štadióne v Trenčine.

3.8.2023 (SITA.sk) - Bývalý slovenský hokejista Marián Hossa sa stane 37. členom Siene slávy slovenského hokeja, do dvorany ho uvedú 9. augusta počas slávnostného galavečera pri príležitosti vyhlásenia výsledkov ankety Hokejista roka 2023. V polovici augusta sa 44-ročný niekdajší útočník oficiálne rozlúči s hráčskou kariérou počas exhibičného duelu Goodbye Game na Zimnom štadióne Pavla Demitru v Trenčíne.

Nesmierne si vážim, že sa dostanem do takej špeciálnej spoločnosti. Chcel by som sa poďakovať nominačnej komisii za navrhnutie a uvedenie do Siene slávy slovenského hokeja. Veľmi si to vážim, znamená to pre mňa veľa. Ďakujem," uviedol Marián Hossa vo videu na webe Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

Mariána Hossu navrhla a jeho prijatie jednohlasne potvrdila nominačná komisia Siene slávy slovenského hokeja. Marián má za sebou fantastickú kariéru. Na klubovej úrovni ju podčiarkol ziskom troch Stanley Cupov, na medzinárodnej príkladným vzťahom k národnému tímu. Vďaka dosiahnutým úspechom patrí k najvýraznejším šíriteľom dobrého mena slovenského hokeja v zahraničí. Je vzorom a inšpiráciou pre mnohé hokejové nádeje po celom svete. Veľmi ma teší, že 9. augusta bude slávnostne uvedený do Siene slávy slovenského hokeja,“ povedal o Hossovi člen nominačnej komisie Siene slávy slovenského hokeja a zároveň prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Od roku 2021 člen Hokejovej siene slávy v kanadskom Toronte Marián Hossa hral v zámorskej NHL za Ottawu Senators, Atlantu Thrashers, Chicago Blackhawks, Pittsburgh Penguins a Detroit Red Wings. V profilige absolvoval 1309 duelov základnej časti s bilanciou 525 gólov a 609 asistencií, v play-off pridal 205 štartov a 149 bodov (52+97). V troch sezónach bol súčasťou kádra Chicaga, keď Blackhawks získali Stanleyho pohár (2010, 2013 a 2015).

Rodák zo Starej Ľubovne si pripísal 88 reprezentačných štartov a 39 gólov. Predstavil sa na na ôsmich svetových šampionátoch (1997, 1999, 2001, 2004, 2005, 2006, 2007 a 2011). V 52 dueloch v rámci svetových šampionátov nazbieral 41 bodov (16+25). Štyrikrát si zahral aj pod piatimi kruhmi. Na ZOH 2002, 2006, 2010 a 2014 dosiahol bilanciu 19 zápasov a 28 bodov (14+14).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie