• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Máme tu dve egá a žiadne nechce ustúpiť, koaličné rokovania sa nikam neposunuli, vraví Kollár

Máme tu dve egá a žiadne nechce ustúpiť, koaličné rokovania sa nikam neposunuli, vraví Kollár

Udržanie vládnej koalície je podľa Kollára nevyhnutné aj z dôvodov zvyšovanie cien energií.

14.8.2022 (Webnoviny.sk) - „Mrzí ma, že koaličné rokovania sa nikam neposunuli," uviedol predseda parlamentu a politickej strany Sme rodina v diskusnej relácii V politike na TA3, ktorú nahrávali ešte v piatok 12. augusta po rokovaní koalície na Bôriku.

„Vyzeralo to na Bôriku tak, že sme sa nedohodli na ničom. Nie je mysliteľné, aby sme nechali vládu len tak. Menšinová vláda nebude fungovať. Tí dvaja, ktorí to zapríčinili, by mali dať riešenie," povedal Boris Kollár.

Predčasné voľby

Ak sa nevyrieši súčasná koaličná kríza, tak vláda podľa Kollára nedokáže fungovať.

„My nezvládame vládnutie, lebo sa nevieme dohodnúť. Máme tu dve egá a žiadne nechce ustúpiť a problém je ten, že sa ocitneme v menšinovej vláde, kde sa ďalší vyhrážajú, že ak nás budú podporovať odídenci od Kotlebu, tak nás nebudú oni podporovať. Nech sú korektní a nech povedia, že chcú predčasné voľby. My musíme ako vláda fungovať, nie že jeden si zdrhne. Ja som jeden z mála, ktorý chce, aby sa to udržalo," povedal Boris Kollár.

Ceny energií

„Musíme sa baviť ako budeme fungovať s ropou, plynom, elektrinou, lebo dodnes nie je podpísaný kontrakt o zastropovaní elektriny s elektrárňami. Ja som za to, aby tieto koncerny, ktoré mimoriadne zbohatli, aby sme im prachy zobrali a dali ich ľudom," dodal Kollár.

Sulíkova dovolenka

Spoludiskutujúci predseda strany Smer-SD Robert Fico kritizoval aj plánovanú dovolenku Richarda Sulíka počas koaličnej krízy.

„Každý má nárok na dovolenku, ale súhlasím s tým, že je koaličná kríza a je treba rokovať a snažiť sa zachrániť krízu, asi by bolo na mieste zostať a rokovať. Nebudem útočiť na Richarda Sulíka, ale možno je im to jedno," dodal Boris Kollár.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie