• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Mali by pribudnúť navádzacie tabule v jazyku národnostných menšín, Gyimesi predstavil návrh zákona

Mali by pribudnúť navádzacie tabule v jazyku národnostných menšín, Gyimesi predstavil návrh zákona

Návrh zákona hovorí o päťdesiatich druhoch šípových smerníkov.

9.9.2021 (Webnoviny.sk) - Poslanec Národnej rady SR (NR SR) György Gyimesi (OĽaNO) dnes predstavil návrh zákona o vizuálnej dvojjazyčnosti, ktorý prinesie do miest a obcí navádzacie tabule v jazyku národnostných menšín. Informoval o tom Peter Tarasovič z mediálneho tímu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Týkať by sa to malo všetkých obcí, v ktorých sa používa jazyk národnostnej menšiny. Pri príprave tejto novely sa museli zosúladiť Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Ministerstvo kultúry SR. Napokon prešiel aj cez koaličnú radu a má tak podporu nielen poslaneckého klubu OĽaNO.

V praxi by to vyzeralo tak, že by na križovatke pod smerovou tabuľou v slovenskom jazyku pribudla tabuľa v jazyku národnostnej menšiny,“ vysvetlil Gyimesi. Ako ďalej uviedol Tarasovič, pokusy o podobnú úpravu boli na Slovensku aj počas minulých vlád.

Usmernenia, na základe ktorých mali mať obce a samosprávy možnosť osádzať tabule v jazyku národnostnej menšiny, vydal rezort dopravy aj policajný prezident. Nemali však oporu v zákone a nedali sa uplatniť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie