• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Mal by prezidenta voliť parlament? Stalo sa to zatiaľ len v prípade Kováča. Prečo je podľa odborníka priama demokracia lepšia pre občanov (video)

Mal by prezidenta voliť parlament? Stalo sa to zatiaľ len v prípade Kováča. Prečo je podľa odborníka priama demokracia lepšia pre občanov (video)

Prezidenta volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách od roku 1999.

Líder národniarov Andrej Danko si myslí, že hlavu štátu by mala voliť Národná rada SR. Otvoriť by chcel otázku zmeny Ústavy. Danko skonštatoval, že Ústava SR bola tvorená v súlade s parlamentnou demokraciou, preto by mal prezidenta voliť parlament.

„Priama voľba prezidenta je určite reprezentatívnejšia. Každý volič má právo rozhodnúť sa a víťaz postúpi na základe absolútnej väčšiny. Kdežto v prípade voľby v pléne Národnej rady by sa prezidentom stal človek na základe koaličnej väčšiny,“ myslí si politológ Tomáš Koziak.

„Ak by sme volili prezidenta na základe voľby v parlamente, výsledok prezidentských volieb by bol určite iný,“ poznamenal Koziak. Podľa slov odborníka, ak by Petra Pellegriniho volil parlament, mal by pozíciu prezidenta takmer istú. Naopak Zuzana Čaputová by v tejto konštelácii politických síl v parlamente určite voľby nevyhrala.


Prezidenta volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách od roku 1999. Prezident Michal Kováč bol prvým a zároveň aj posledným prezidentom, ktorého v roku 1993 volili poslanci Národnej rady SR. V septembri 1998 sa vtedajšia vládna koalícia dohodla na zmene spôsobu voľby hlavy štátu a prezidenta odvtedy volia priamo občania.

Podľa Koziaka je priama voľba prezidenta vhodnejšia a lepšia pre občanov. „Pokiaľ je to len trochu možné, treba preferovať priamu formu demokracie. To znamená, priamo občanov zapojiť do rozhodovania o veci verejných,“ hovorí Koziak s tým dôvetkom, že takýmto spôsobom môže byť prezident protiváhou vlády. „Pri priamej voľbe disponuje prezident vysokou dávku nezávislosti tým, že má mandát od voličov a nemusí byť ‚vďačný‘ vládnej koalícii, ktorá ho do funkcie dostala,“ zdôraznil.


„Pokiaľ by bol prezident volený priamo v parlamente, v princípe by vládnej koalícii išiel ‚na ruku‘,“ upozorňuje odborník. „Michal Kováč bol chyba v systéme. Vymkol sa spod kontroly Vladimíra Mečiara,“ zdôraznil v tejto súvislosti Koziak. Ako ďalej ozrejmil, Mečiar v podstate nechal zvoliť Kováča s tým, že prezident pôjde vládnej koalícii na ruku a bude koalícii pomáhať vládnuť, no nestalo sa tak.


Kritici priamej voľby prezidenta zvykli uviesť, že tento systém umožňuje dostať do funkcie hlavy štátu aj politických nováčikov, ktorí nemajú za sebou žiadnu politickú minulosť ani skúsenosti. Čo si o tom myslí politológ si vypočujte vo videu.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie