• Dnes je: Piatok 14. mája 2021 meniny má Bonifác

Majitelia prevádzok, ktorí protestne obchádzajú opatrenia hygienikov, riskujú exemplárne tresty

Majitelia prevádzok, ktorí protestne obchádzajú opatrenia hygienikov, riskujú exemplárne tresty

ÚVZ vyzýva ľudí, aby v záujme ochrany svojho zdravia rešpektovali platné nariadenia.

8.12.2020 (Webnoviny.sk) - Úmyselné obchádzanie pandemických opatrení prevádzkovateľmi gastro podnikov, fitnescentier a iných môže viesť v čase pandémie k exemplárnym trestom.

Protestné otvorenie podnikov

Upozornila na to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) Daša Račková, ktorá tak reagovala na protestné otvorenie niektorých gastro podnikov a fitnescentier počas utorka.

Zároveň dodala, že ÚVZ prosí verejnosť, aby dôsledne zvážila návštevu priestorov, v ktorých sa nerešpektujú opatrenia proti šíreniu COVID-19.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Epidemiologická situácia na Slovensku, ani prognózy jej vývoja, nie sú stále podľa ÚVZ priaznivé. "V tejto situácii je mimoriadne dôležitá osobná zodpovednosť každého z nás. Chránime tým seba aj svojich blízkych. So všetkou pokorou vyzývame ľudí, aby v záujme ochrany svojho zdravia rešpektovali platné nariadenia. Ich cieľom je spomaliť šírenie nákazy," uviedla Račková.

Návrat k normálnemu životu sa môže oddialiť

Niektorí prevádzkovatelia budú podľa ÚVZ v utorok a možno aj po najbližšie dni obchádzať platné vyhlášky. Tým sa môže podľa ÚVZ zhoršiť situácia a oddiali sa tak uvoľňovanie opatrení a návrat do normálneho života.

"Úlohou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľudí. Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je potom úloha príslušných rezortov.


Úmyselné obchádzanie pravidiel, ktoré nás chránia, môže, bohužiaľ, viesť k exemplárnym sankciám. Veľmi neradi by sme sa dostali do tejto situácie, pretože podnikateľský sektor je počas pandémie aj tak ťažko skúšaný. Ak to však bude potrebné, budeme k tomu musieť v záujme ochrany zdravia ľudí pristúpiť," uzavrela hovorkyňa ÚVZ.


VÝZVA ÚRADU VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA

So všetkou pokorou vyzývame ľudí, aby v záujme ochrany svojho zdravia rešpektovali platné nariadenia. Ich cieľom je spomaliť šírenie nákazy.

Prosíme verejnosť, aby dôsledne zvážila návštevu priestorov, v ktorých sa nerešpektujú opatrenia proti šíreniu COVID-19. V tejto situácii je mimoriadne dôležitá osobná zodpovednosť každého z nás. Chránime tým seba aj svojich blízkych.


Niektorí prevádzkovatelia budú dnes a možno i po najbližšie dni obchádzať platné vyhlášky. Tým sa môže zhoršiť situácia a oddiali sa uvoľňovanie opatrení a návrat do normálneho života. Úmyselné obchádzanie pravidiel, ktoré nás chránia, môže bohužiaľ viesť k exemplárnym sankciám.


Veľmi neradi by sme sa dostali do tejto situácie, pretože podnikateľský sektor je počas pandémie aj tak ťažko skúšaný. Ak to však bude potrebné, budeme k tomu musieť v záujme ochrany zdravia pristúpiť.


Naším poslaním je chrániť vaše zdravie – pomôžte nám v tom.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republikyDesiatky reštaurácií idú do rizika, plánujú otvoriť interiéry prevádzok aj napriek zákazu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie